počkejte prosím, zpracovávám data

Aktuality

18. 5. 2022

Rektor: Řízení k omezení akreditace na právech v Plzni se týká nultých ročníků

(čtk) Správní řízení k omezení akreditace na plzeňských právech, které zahájil Národní akreditační úřad (NAÚ), se týká takzvaných nultých ročníků a způsobu přijímání na fakultu. Řízení se netýká samotného studia na právech, jde pouze o podmínky pro přijímání, řekl  rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček. Úřadu se nelíbí, že absolventi nultého ročníku, takzvaného celoživotního vzdělávání (CŽV), získávají bodové zvýhodnění pro následné přijímací řízení. Správní řízení by mělo pomoci vyjasnit podmínky pro nulté ročníky na všech vysokých školách.

číst více…

17. 5. 2022

Češtinářka: Meziroční změny neúspěšnosti v maturitních testech jsou normální

(čtk) Mírné meziroční změny v neúspěšnosti u maturitních testů jsou podle mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury Veroniky Valíkové normální. Závisí na nastavení testů a složení maturantů, kteří je dělají. Zhruba desetiprocentní neúspěšnost u testů z češtiny považuje za přiměřenou. O úrovni vzdělávání podle ní testy mnoho neříkají, protože jsou jen jednou z několika částí maturity.

číst více…

10. 5. 2022

Dnes je první náhradní termín jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory

(čtk) Studenti, kteří se například z důvodu nemoci nemohli dostavit v dubnu k jednotným přijímacím zkouškám na maturitní obory středních škol, mají dnes možnost absolvovat zkoušky v náhradním termínu. Druhý náhradní termín vypsalo ministerstvo na tuto středu. Zkoušky na čtyřleté maturitní obory se konaly 12. a 13. dubna, na víceletá gymnázia 19. a 20. dubna. Podle organizátora zkoušek Cermat se k nim přihlásilo 103 000 zájemců o maturitní obory, z toho přibližně 79 600 na čtyřleté obory a zbytek na šestiletá a osmiletá gymnázia. K přijímacím zkouškám na maturitní obory se navíc přihlásilo téměř 1300 uprchlíků z Ukrajiny.

číst více…

5. 5. 2022

V Karlových Varech se o malé děti ukrajinských uprchlíků stará adaptační skupina

(čtk) V Karlových Varech začala od tohoto týdne fungovat adaptační skupina pro ukrajinské děti ve věku od tří do šesti let. Je alternativou pro pobyt v mateřských školách, které už mají kapacity zaplněné. Na činnosti centra, jehož vznik iniciovalo vedení města, se bude podílet organizace Člověk v tísni a Mateřské centrum Karlovy Vary. K dispozici bude několik tříd školní budovy, řekla primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová.

číst více…

3. 5. 2022

Městská část Praha 5 zřídí školní třídy v bývalém kulturním centru

(čtk) Praha 5 zřídí dočasné detašované pracoviště Základní školy Nepomucká v bývalém kulturním centru Poštovka, rozhodli radní městské části. Má sloužit do doby, než městská část v Košířích postaví novou školu. Podle zástupců radnice je budova pro účely školství vhodná, protože dříve sloužila jako mateřská škola. Radnice nyní připravuje stavební úpravy a nové učebny chce spustit od příštího školního roku.

číst více…

2. 5. 2022

Maturanti začínají dnes psát státní didaktické testy

(čtk) Ve středních školách začíná dnes období maturitních didaktických testů. Letos se k nim přihlásilo zhruba 73.800 studentů, z nich přibližně 70.100 poprvé, plyne z dat Cermatu. Zhruba 17 procent maturantů čeká ráno test z matematiky. Poté přijde na řadu většina ostatních, která dala přednost angličtině. V úterý budou maturity pokračovat pro všechny testem z češtiny. Následovat budou další den ještě volitelné testy z němčiny, francouzštiny, španělštiny a ruštiny nebo nepovinná těžší zkouška z matematiky.

číst více…

26. 4. 2022

MŠMT zatím nemá pro VŠ návod pro poskytování studia Rusům a Bělorusům

(mšmt) Ministerstvo školství (MŠMT) zatím pro vysoké školy nemá návod k poskytování vzdělávání pro uchazeče o studium z Ruska a Běloruska. Jeho přípravu však chystá, sdělila tisková mluvčí MŠMT Aneta Lednová. K poskytnutí metodiky, která by vyjasnila možnosti prodlužování víz pro Rusy a Bělorusy v ČR i to, které vysokoškolské obory nebudou smět studovat, vyzvala ministerstvo na začátku dubna Česká konference rektorů (ČKR). Zástupci vysokých škol tehdy uvedli, že ze strategických bezpečnostních důvodů státu by se pro Rusy a Bělorusy mohly uzavřít například obory IT.

číst více…

26. 4. 2022

Mladoboleslavští zastupitelé schválili záměr převzít od příštího roku ZUŠ

(čtk) Mladá Boleslav by měla od příštího roku do své správy převzít provoz základní umělecké školy. Záměr převodu na svém včerejším jednání schválili zastupitelé města. Současný zřizovatel, kterým je Středočeský kraj, nabídl v loňském roce převod těch ZUŠ, které nesídlí v prostorách kraje, do správy několika obcím a městům. Minulý týden jej například schválili zastupitelé v Poděbradech.

číst více…

25. 4. 2022

Archeopark pravěku Všestary láká na experimenty s kamenem a se stavbou lodí

(čtk) Archeopark pravěku Všestary na Hradecku zahájil sezonu. Lidem chce především ukázat nové archeologické experimenty při zpracování kamene a stavbě pravěkých lodí. Správci archeoparku věří, že návštěvnost se letos vrátí na hodnoty před epidemií koronaviru, kdy činila kolem 15 000 lidí ročně. V uplynulých dvou letech návštěvnost kvůli covidovým restrikcím klesla asi na 8000 návštěvníků, řekl ředitel archeoparku Radomír Tichý.

číst více…

22. 4. 2022

V nemocnici v Karviné se začnou vysokoškolsky vzdělávat zdravotní sestry

)čtk) Nemocnice Karviná-Ráj začne ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě (SU) a Moravskoslezským krajem vysokoškolsky vzdělávat zdravotní sestry přímo v nemocnici. Cílem je zvýšit počet kvalifikovaných všeobecných sester, kterých má Karviná i ostatní krajské nemocnice nedostatek, i zamezit tomu, aby lidé odcházeli z Karvinska za studiem a prací jinam, řekli zástupci nemocnice, kraje a univerzity.

číst více…

20. 4. 2022

Jihomoravský kraj spouští web pro ukrajinské žáky vybírající střední školu

(čtk) Jihomoravský kraj spouští od středy web, který pomůže ukrajinským žákům s výběrem střední školy. Dostupný je na odkazu www.vyberskoly.cz/ua. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Alena Knotková. Stránky poskytnou v ukrajinštině informace, aby se žáci a jejich rodiče v novém prostředí rychle zorientovali a zároveň se seznámili se službami kariérního poradenství. Ukrajinci prchají ze své země kvůli napadení Ruskem.

číst více…

12. 4. 2022

Konference Pramen pro pedagogy byla plná krásných emocí

Pramen pro pedagogy v Přerově – konference, která propojila osobnost a moudrost Komenského s pedagogy a studenty, Komenského srdcaři, s inspirativními řečníky z pěti generací i geniem loci Na Marku v Přerově. 28. 3. 2022 u příležitosti 430. výročí narození J. A. Komenského se přijeli osvěžit do Přerova pedagogové a studenti ze všech koutů Moravy. A to vše ve spolupráci s Gymnáziem Jana Blahoslava a Střední pedagogickou školou v Přerově a v duchu priorit MŠMT vyplývajících ze Strategie 2030+.

číst více…

11. 4. 2022

MŠMT podpoří výuku češtiny a adaptační kurzy pro děti z Ukrajiny

MŠMT zveřejnilo dvě výzvy – první na realizaci jazykových kurzů v českém jazyce pro děti cizince migrující z Ukrajiny, druhou na realizaci adaptačních skupin pro děti cizince migrující z Ukrajiny. Jazykové kurzy i adaptační skupiny budou probíhat v období od 1. 4. 2022 do 31. 8. 2022.  „Výchozí alokace je 1,4 mld. Kč, ale můžeme ji navýšit dle skutečných potřeb. Žadatelé se mohou hlásit až do 31. května a financování proběhne administrativně jednoduchou formou šablon,“  řekl k materiálům ministr školství Petr Gazdík.

číst více…

5. 4. 2022

Kraj Vysočina podpoří stipendii budoucí dětské lékaře

(čtk) Rada Kraje Vysočina zavedla pravidla k podpoře pediatrické péče v regionu. Bude vyplácet stipendia budoucím dětským lékařům, kteří se zavážou k praxi na Vysočině. Každý z nich bude mít nárok na 100 000 korun ročně, na stipendia pro letošní rok rada z rozpočtu vyhradila dva miliony korun. Stipendii chce kraj pomoci s nedostatkem dětských lékařů na Vysočině. Novinářům to řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO).

číst více…

31. 3. 2022

Školy mohou k integraci dětí z Ukrajiny bezplatně využívat aplikaci WocaBee

Všechny školy v České republice, které přijaly děti z Ukrajiny, mohou k jejich integraci do školního vyučování bezplatně využít aplikaci pro učení cizích jazyků WocaBee. Prostřednictvím aplikace je mohou učit český jazyk efektivním a moderním způsobem, a tak je rychleji zařadit do vyučovacího procesu i do běžného života. Používání aplikace WocaBee je vhodné pro všechny typy škol, pro děti od 7 let až po maturanty.

číst více…

31. 3. 2022

Vědci z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy získali prestižní grant

(čtk) Vývoj pokročilého elektronového mikroskopu i nových materiálů podpoří prestižní startovací grant Evropské výzkumné rady (ERC), který získali Martin Kozák a Timotheus Verhagen z Univerzity Karlovy (UK) v Praze. Oba vědci pracují na Matematicko-fyzikální fakultě. Zatímco Vergahen chce vyvinout nový vrstvený materiál, takzvaný 2D-sendvič, cílem Kozákova projektu má být elektronový mikroskop schopný pořizovat ultrarychlá videa. Zástupci univerzity o tom informovali na webu.

číst více…

28. 3. 2022

Gazdík: Na slíbené platy pro učitele musí být peníze i při uprchlické krizi

(čtk) Na udržení platů učitelů na 130 procentech průměrné mzdy musí být podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) peníze i při řešení situace se stovkami tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Chce dodržet sliby vlády, která se ve svém programu zavázala mimo jiné k navyšování výdajů na vzdělávání na 5,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Ministr to řekl v rozhovoru ke 100 dnům od svého jmenování do funkce. Začátek svého mandátu označil za velmi drsný. Řešení komplikací spojených s příchodem válečných utečenců mu ubírá čas, který by chtěl věnovat reformě českého školství.

číst více…
Další články

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Odmítnout všechny
Přijmout všechny