počkejte prosím, zpracovávám data

Přerov spustil kampaň prvodárců zaměřenou na maturanty, chce jich získat 130

29. 1. 2024


(čtk) Přerovská radnice ve spolupráci s tamní nemocnicí spustila kampaň prvodárců zaměřenou na studenty posledních ročníků přerovských středních škol. Vyzývá je, aby darovali krev před složením zkoušky dospělosti. Pro studenty je rezervováno na hematologicko-transfuzním oddělení přerovské nemocnice 13 termínů, a to od 31. ledna do 30. dubna. Společný projekt města a nemocnice by mohl v ideálním případě přinést nemocnici až 130 prvodárců.

Organizátoři kampaně oslovili všechny střední školy ve městě tak, aby se prostřednictvím maturantů aktivně zapojily do projektu. Výzvu k dárcovství v těchto dnech adresovali ředitelům škol, s termíny se seznámí studenti i na plakátech ve školách. "Každá škola má svůj termín či termíny, záleží na počtu maturantů. Studenti by měli vytvořit skupiny po deseti, takže využijí-li všechny nabízené dny, mohlo by jich během tří měsíců přijít až 130. Náš cíl je společný - získat co nejvíce prvodárců, kteří si na začátku dospělosti uvědomí, že darovat krev znamená zachránit život," uvedl primátor Petr Vrána (ANO).

Podle primáře hematologicko-transfuzního oddělení přerovské nemocnice Štefana Repovského je důležité, aby na dárcovství pamatovali všichni zdraví lidé, kteří mohou svou krev darovat. Úbytek krve v nemocničních zařízeních je podle něj důsledkem toho, že se do produktivního věku dostávají slabší populační ročníky, stále méně častěji přicházejí darovat krev také kolektivy.

"Dnes lidé z podniků darují krev zcela výjimečně, ze škol přijde sem tam nějaký student," uvedl primář Repovský. Dalším faktorem je podle něj nabídka plazmaferetických center, které lidem za dárcovství vyplácejí až 900 korun, zatímco dárcovství krve v nemocnici je bezplatné. Důležité podle lékaře je také to, aby lidé věděli, že krev zůstává v českých nemocnicích, což u plazmy vždy neplatí.

První termíny pro prvodárce jsou určené pro studenty Gymnázia Jana Blahoslava a střední pedagogické školy, poté jsou vyčleněny pro maturanty z obchodní akademie. Výzva putovala i na střední průmyslovou školu, Gymnázium Jakuba Škody či na střední zemědělskou školu. Termíny jsou vyčleněny pro prvodárce z osmi přerovských středních škol.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny