počkejte prosím, zpracovávám data

Rektoři: Střelba v Praze zasáhla celou společnost a má značný dopad na studenty

28. 12. 2023


Střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze má značný dopad na psychický stav a pocit bezpečí studentů a pracovníků škol. Ve společném prohlášení to uvedlo předsednictvo České konference rektorů. Rektoři a rektorky také poděkovali za podporu pro studenty a studentky či zaměstnance Univerzity Karlovy. Lidé darovali lidem zasaženým touto tragédií, při níž zemřelo 14 lidí a 25 bylo zraněno, a také střelbou v Klánovickém lese už přes 63 milionů korun. Vyplývá to z údajů na webech sbírek.

"Tragická událost, která se nedávno odehrála na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, silně zasáhla nejen naši akademickou obec, ale i celou společnost," uvedli nejvyšší představitelé vysokých škol. "Důsledky této události na psychický stav a pocit bezpečí našich studentů a zaměstnanců jsou značné a budou vyžadovat pozornost všech vysokých škol," doplnili.

Podpora ze strany veřejnosti, odborníků, policie i politické reprezentace proto má podle rektorek a rektorů velký význam. Hned po střelbě z 21. prosince, za níž stál podle policie čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, vzniklo několik sbírek pro oběti a jejich blízké. Nejvíce peněz lidé darovali zatím ve sbírce Nadačního fondu Univerzity Karlovy, a to k dnešním 15:00 asi 46,4 milionu korun. V další sbírce na webu Masarykovy univerzity je zhruba 795.000 korun a ve sbírce na portálu Donio pro blízké jedné z obětí dalších 917.000 korun. Ve sbírce na portálu Znesnáze21 pro oběti střelby se vybralo již více než 5,9 milionu korun.

Na portálu Znesnáze21 také lidé vybírají peníze pro rodinu muže, který byl spolu se svou dvouměsíční dcerou zavražděn v Klánovickém lese v Praze 15. prosince stejným pachatelem jako později lidé na univerzitě. Vybráno bylo dosud více než 9,2 milionu.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny