počkejte prosím, zpracovávám data

Konference Pramen pro pedagogy byla plná krásných emocí

12. 4. 2022


Pramen pro pedagogy v Přerově – konference, která propojila osobnost a moudrost Komenského s pedagogy a studenty, Komenského srdcaři, s inspirativními řečníky z pěti generací i geniem loci Na Marku v Přerově. 28. 3. 2022 u příležitosti 430. výročí narození J. A. Komenského se přijeli osvěžit do Přerova pedagogové a studenti ze všech koutů Moravy. A to vše ve spolupráci s Gymnáziem Jana Blahoslava a Střední pedagogickou školou v Přerově a v duchu priorit MŠMT vyplývajících ze Strategie 2030+.

Koncept konference vycházel z Komenského myšlenky předváděj tolika smyslům, kolika možno, a současně reflektoval priority MŠMT na posílení well-beingu pedagogů a žáků. V Mervartově sále, který pro tyto účely zapůjčilo město Přerov, nás naladily vystoupením Variace na Komenského studentky z GJB a SPgŠ v režii vyučující Věry Mikulcové. Přednášející zastupovali generace Baby Boomers, X, Y, generaci Z i generaci alfa. Filozofka a VŠ učitelka Anna Hogenová se věnovala tématu J. A. Komenského a jeho vztahu k celku. Že se s Komenským život nemazlil připomněla lektorka Blažena Mačáková v příspěvku o Komenského výjimečné odolnosti. Nabídla i dvě techniky, jak se vypsat ze silných emocí a vyjádřit vděčnost. Středoškolský učitel Pavel Motyčka odhalil posluchačům Tajemství (sebe)výchovy ke šťastnému životu i na svém osobním příběhu. Fyzioterapeut ze Zubří Pavel Nováček nás citlivě, ale naléhavě vybídl k zamyšlení, zda své tělo vnímáme jako stroj nebo rovnocenného partnera. A hned nabídl inspiraci, jak tělu ulehčit. Co si o českém školství myslí 1665 respondentů z generace „Z“? O to se s námi podělil autor průzkumu – středoškolský student Filip Zimmermann z Oder, kterého přijela podpořit i jeho bývalá třídní učitelka Lenka Rudolfová ze ZŠ v Odrách. Byli živým příkladem synergie učitele a žáka. Potlesk na dálku sklidila zdravice paní Veroniky Tuckerové z Harvardovy univerzity. Připomněla nabídku Harvardovy univerzity Komenskému na místo 1. rektora a sdílela zkušenosti z nastudování on-line hry se svými studenty na téma Komenského děl Orbis Pictus a Labyrint světa a ráj srdce. Záznam hry účastníci konference i krátce zhlédli. Svojí účastí nás potěšil i František Hýbl, emeritní ředitel Muzea Komenského. Ochutnávku výukových programů spojených s J. A. Komenským v prostorách Muzea Komenského předvedly muzejní pedagožky Jana Trtíková a Alena Zatloukalová. A výklad plný zajímavostí v Památníku Jednoty bratrské přednesl Zdeněk Schenk, muzejní archeolog. Projít se po chodníku, kudy chodil Komenský, čerpat energii genia loci Na Marku bylo výjimečným zážitkem. Vzpomněli jsme i na pana Alfreda Strejčka, který svým programem Vivat Comenius oslovil mnohé z nás.  Konference byla oslavou i pedagogického řemesla. Nad otázkou, zda má být dobrý učitel i tak trochu herec se pro účastníky konference zamyslel a svoji úžasnou úvahu na pojetí role učitele poslal pan Miloň Čepelka, herec Divadla Járy Cimrmana. Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské škole, píše Robert Fulghum. Zajímalo mě, kdo byli učitelé, kteří ho nejvíce naučili? To jsme se dozvěděli zásluhou H. Gelnarové a H. Zahradníkové z nakladatelství ARGO, které dotaz R. Fulghumovi zprostředkovaly.

Pramen pro pedagogy byl plný krásných emocí, inspirace, přiblížení a lidskosti. Památkou pro účastníky na tento výjimečný den je i originální zvoneček z limitované edice Komenský 2022, který byl vytvořen v Uměleckém zvonařství v Brodku u Přerova. Je oslavou Komenského i života. VIVAT COMENIUS! Život je krásný!

Blažena Mačáková, garant konference Pramen pro pedagogy

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny