počkejte prosím, zpracovávám data

V části západního Balkánu žijí nadprůměrně vysocí lidé, potvrdil výzkum

19. 8. 2022


(čtk) V části západního Balkánu žijí v evropském srovnání nadprůměrně vysocí lidé, potvrdil výzkum, na kterém se podílela Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Důvody vysokého vzrůstu ale odborníci zatím s určitostí neznají. Na výzkumu v Dinárských Alpách spolupracovali s kolegy z černohorské univerzity. O výzkumu informoval mluvčí brněnské školy Radim Sajbot.

V letech 2013 až 2017 změřili výzkumníci z obou institucí 9557 středoškoláků z Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Chorvatska a Kosova, kterým bylo 17 až 20 let. S přispěním dalších vědců získali data z Albánie, Slovinska a Srbska.

"Výsledky ukazují, že 18letí Černohorci svojí průměrnou výškou 182,9 centimetru předčí o 0,5 centimetru stejně staré Nizozemce, kteří jsou dosud obecně považováni za nejvyšší národ světa," uvedl vedoucí výzkumného týmu Pavel Grasgruber. Ještě vyšší průměry, 183,4 a 183,7 centimetru, zaznamenali odborníci v Hercegovině a Dalmácii.

Jádro výskytu vysokých postav tvoří pás od splitsko-dalmatské župy Chorvatska přes jižní část Hercegoviny až po centrální část Černé Hory kolem pohoří Durmitor. "Za vnějšími hřbety dinárského pohoří však výškové průměry rychle klesají na 180 až 181 centimetrů," uvedl Grasgruber

V Albánii činí výška mladých mužů v průměru 174,4 centimetru. Rozdíl oproti Černé Hoře je jeden z největších, jaký lze mezi dvěma sousedními státy ve světě najít.

Výšku dinárských populací nelze vysvětlit socioekonomickými faktory, jako jsou hrubý domácí produkt na hlavu nebo výdaje na zdravotnictví. Region totiž v podobných kritériích spadá do podprůměru nebo průměru. Důvody tak mohou být genetické, dané konkrétní mužskou linií I-M170.

"Podíl této autozomální DNA na západním Balkánu je však přesto příliš nízký, aby mohl dinárský fenomén vysvětlit. Během holocénu zde tedy muselo dojít ke genetickému efektu 'muže-zakladatele', jehož vlohy pro nadprůměrný vzrůst se poté díky relativní zeměpisné izolaci rychle rozšířily," doplnil Grasgruber.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny