počkejte prosím, zpracovávám data

Rodiče v Praze 6 mohou žádat ve školách o úhradu školních obědů pro své děti

15. 11. 2022


(čtk) Rodiny z Prahy 6 mohou  žádat o úhradu školních obědů pro své děti. Městská část na to ze své krizové rezervy vyhradila 12 milionů korun. Chce tak rodinám pomoci zmírnit dopady nárůstu životních nákladů. O úhradu plného stravného na obědy svých dětí mohou žádat ve školách všechny rodiny z městské části. Jedinou podmínkou je čestné prohlášení, uvedla radnice v tiskové zprávě. Podobnou pomoc připravuje i radnice v Praze 5.

V Praze 6 musí zájemci o pomoc s úhradou obědů vyplnit čestné prohlášení, v němž uvedou, že mají dítě přihlášené ke školnímu stravování a rodič má v souvislosti s aktuální ekonomickou situací zvýšené náklady. Podmínkou pro úhradu obědů je, že nečerpá pomoc v rámci takzvaného Balíčku okamžité pomoci Pražanům, z něhož magistrát pomáhá pražským domácnostem nejvíce postiženým chudobou či ztrátou bydlení. Na pomoc rodinám ohroženým inflací a stoupajícími cenami pražský magistrát schválil uvolnit 266 milionů korun.

Kvůli rostoucím cenám školního stravování se počet zájemců o obědy zdarma zvyšuje v celém Česku. Nezisková organizace Women for Women (W4W), která školákům obědy zdarma prostřednictvím svého projektu poskytuje, v tomto školním roce platí školní stravu asi 13.000 dětem. Je to o 30 procent více než v předchozím školním roce.

V roce 2023 by mohla W4W obědy poskytovat 17.000 až 20.000 školákům, což by stálo 85 až 100 milionů korun. Nezisková organizace hradí svůj projekt penězi od dárců a z dotace od ministerstva školství (MŠMT). Úřad letos na program dal dotaci 60 milionů korun. To ale podle W4W na úhradu nestačí, uvedli zástupci organizace už dříve.

MŠMT má na úhradu školních obědů pro žáky ZŠ, jejichž rodina se ocitla v nepříznivé finanční situaci, dotační program. Loni podporu dostalo zhruba 9500 žáků v 920 školách, v roce 2016 to bylo asi 3700 žáků v 580 školách. Na začátku minulého školního roku se ceny obědů pohybovaly většinou v rozmezí 28 až 31 korun, letos na podzim jídelny zdražily a oběd prodávají zhruba za 40 korun.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny