počkejte prosím, zpracovávám data

Klub ANO chce zřídit sněmovní vyšetřovací komisi ke střelbě na FF UK

14. 2. 2024


Poslanecký klub opozičního hnutí ANO chce, aby Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V budově fakulty její student zastřelil 14 lidí a poté i sebe, dalších 25 lidí zranil. Návrh na zřízení komise dnes doručila předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová do sekretariátu předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). S výzvou ke zřízení komise přišel poslanec ANO Jan Richter, jehož dcera byla při střelbě zraněna. Sám členem komise být nechce. Představitelé ANO to oznámili na dnešní tiskové konferenci. O zřízení komise musí rozhodnout plénum Sněmovny.

"Podotýkám tady, že pokud by se komise zřídila, nebudu chtít být členem, neboť jsem zainteresován v této věci tak hluboko, že by moje otázky mohly být neobjektivní," řekl Richter. Návrh zdůvodnil tím, že řada rodičů studentů FF UK, s nimiž je v kontaktu, nedostává na své otázky patřičné odpovědi. Zopakoval, že podle jeho názoru byl vlastní zásah policistů i zdravotníků velmi profesionální. Otázky rodičů však podle něj nesměřují k samotnému zákroku, ale směřují k hodinám a minutám před zákrokem.

"To všechno mě vedlo k tomu, abych oslovil své kolegy z klubu a požádal je o to, aby se připodepsali k žádosti o zřízení této komise," řekl Richter.

Klub ANO by v komisi zastupoval poslanec a místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru Jiří Mašek. Podle něj by se poslanci měli ptát na postup policie před střelbou, kdy policie měla informaci o ozbrojeném studentovi, který mířil do Prahy, a hledala ho na fakultě. Mašek předpokládá, že odpověď by mohla komise přinést za tři až pět měsíců.

Předsedkyně klubu Schillerová řekla, že žádost doručila předsedkyni Sněmovny právě dnes z toho důvodu, že ve čtvrtek zasedá sněmovní organizační výbor. Schvalovat má kromě jiného návrh další řádné schůze Sněmovny. "Toto není politika, tady ani nemůže být. Toto je skutečně o hledání pravdy a odpovědí na otázky, jak je tady nastolili mí ctění kolegové Jan Richter a Jiří Mašek," dodala Schillerová.

"Nejsem fanouškem vyšetřovacích komisí a už vůbec ne v situaci, kdy probíhají prvotní úkony orgánů činných v trestním řízení a Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pokud bychom získali pocit nějaké nečinnosti, pak možná," sdělil  předseda klubu koaliční ODS Marek Benda.

Sněmovna může vyšetřovací komisi zřídit pro vyšetření věci veřejného zájmu. Pod návrh se musí podepsat alespoň 40 poslanců. Klub ANO jich má 71. Sněmovní vyšetřovací komise má podle zákona právo opatřovat si podklady, vyžadovat vysvětlení a vyslýchat svědky. Z její činnosti může vzejít trestní oznámení.

Ve Sněmovně už řadu měsíců leží návrh na zřízení vyšetřovací komise k hradním kauzám za éry bývalého prezidenta Miloše Zemana. Poslanci o tomto návrhu dosud nerozhodli.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny