počkejte prosím, zpracovávám data

Maturanti začínají dnes psát státní didaktické testy

2. 5. 2022


(čtk) Ve středních školách začíná dnes období maturitních didaktických testů. Letos se k nim přihlásilo zhruba 73.800 studentů, z nich přibližně 70.100 poprvé, plyne z dat Cermatu. Zhruba 17 procent maturantů čeká ráno test z matematiky. Poté přijde na řadu většina ostatních, která dala přednost angličtině. V úterý budou maturity pokračovat pro všechny testem z češtiny. Následovat budou další den ještě volitelné testy z němčiny, francouzštiny, španělštiny a ruštiny nebo nepovinná těžší zkouška z matematiky.

Didaktické testy organizuje příspěvková organizace ministerstva školství Cermat. Dříve měl na starosti i slohové práce a ústní zkoušky, novelou z roku 2020 se ale tyto dvě části zkoušky přesunuly na úroveň škol. Slohy se začaly psát už od 1. dubna, ústní zkoušky budou od 16. května do 10. června. Konkrétní termín určili ředitelé škol. V minulém roce se kvůli epidemii covidu-19 povinné slohy a ústní zkoušky z jazyků mimořádně nekonaly.

Dlouhodobým trendem u státní maturity zůstává pokles obliby matematiky. Přihlášených u ní letos ubylo meziročně o asi dva procentní body. V roce 2012 si ji zvolilo 43,9 procenta přihlášených, tedy o téměř 27 procentních bodů víc než letos. Naopak angličtině dalo přednost před deseti lety 46,6 procenta maturantů a její popularita vzrostla za dané období o bezmála 34 procentních bodů.

Nejvíc studentů jde tento rok k maturitám v Praze, a to 12.172. Naopak v Karlovarském kraji se jich přihlásilo 1481, což je nejméně. Kolem 30 procent všech maturantů jsou gymnazisté a zhruba polovina žáci středních odborných škol. Přibližně sedm procent je z učilišť, zhruba stejný podíl z nástavbového studia a dalších pět procent tvoří studenti lyceí.

Výsledky testů se podle vyhlášky z roku 2020 neznámkují, ale hodnotí se procenty a slovy "uspěl" či "neuspěl". Školy dostanou výsledky od Cermatu 15. května a žákům je předají nejpozději o den později, řekl mluvčí Cermatu Marek Lehečka. Analýza výsledků pro veřejnost podle něj bude k dispozici od 8. června.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny