počkejte prosím, zpracovávám data

Liberecký kraj zvýší obecním školám dotaci na žáky s těžkým postižením

17. 4. 2023


(čtk) Liberecký kraj zvýší základním školám, které nezřizuje, dotaci na žáky s těžkým postižením. Jde zejména o děti se středně těžkým a těžkým mentálním postižením v kombinaci s dalšími vadami včetně autismu. Dosud na každého ročně přispíval kraj částkou 5000 Kč, nově to bude 8000 korun. Celkem tak kraj rozdělí zhruba 1,9 milionu korun ročně. Podle náměstka hejtmana pro školství Jiřího Čeřovského se příspěvky školám rozhodli navýšit s ohledem na rostoucí náklady.

"Budou využity k zajištění technických a materiálních podmínek, například vybavení relaxačních prostor, venkovní edukační prvky, speciální výukové pomůcky nebo výtvarné potřeby,“ řekl Čeřovský.

Podpora základních škol jiných zřizovatelů, které vzdělávají žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, podle něj vychází ze skutečnosti, že primárně má jejich vzdělávání zajišťovat kraj. "Počet žáků však v některých obcích není dostatečný na to, aby ve městech mohly fungovat samostatné subjekty zřizované krajem. Naopak v některých obcích je počet těchto žáků vyšší, a proto kraji s přetlakem pomáhají školy zřizované obcí nebo soukromým subjektem. V neposlední řadě jsou krajské školy pro žáky z odlehlejších lokalit leckdy obtížně dostupné a dojíždění by bylo nejen pro ně, ale i pro jejich zákonné zástupce, velmi náročné,“ dodal náměstek.

Liberecký kraj zřizuje šest speciálních základních škol, které poskytují vzdělávání žákům s těžkým postižením. V tomto školním roce mají 137 takových žáků, do škol jiných zřizovatelů dochází dalších 234 dětí s těžkým hendikepem. Dvě krajské speciální základní školy jsou v Jablonci nad Nisou a po jedné v Liberci, Semilech, nedaleké Jilemnici a Tanvaldu na Jablonecku. Děti s těžkým postižením docházejí ještě do dalších 16 škol v kraji, z toho 11 se specializuje na vzdělávání zdravotně znevýhodněných dětí.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny