počkejte prosím, zpracovávám data

PROVZDUŠNĚNÁ VYHLÁŠKA, NEBO PŘIDUŠENÁ NORMA?

5. 9. 2023


Velká část školských hygienických předpisů nemá být již povinná

Minulé pondělí vypršela lhůta deseti pracovních dnů, které ministerstvo zdravotnictví poskytlo v rámci připomínkového řízení k okomentování návrhu úplně nové vyhlášky. Ta školám a školským zařízením stanovuje hygienické parametry pro jejich budovy i další podmínky, za nichž mohou vzdělávat.

Jako první se už 14. srpna objevila kritika, že zvolená lhůta je příliš krátká, navíc v době školních prázdnin i největšího počtu dovolených v roce.

„Nejde jistě o první případ, kdy návrh novelizace nebo nové normy dotýkající se zásadně škol byl předložen za takto omezených podmínek. Dokonce bych řekl, že doba prázdnin je pro to ze strany předkladatelů přímo oblíbeným obdobím,“ sdělil UN Luboš Zajíc, prezident Asociace ředitelů základních škol, a pokračoval: „Určitě bychom bývali uvítali, kdybychom byli při přípravě nové vyhlášky osloveni, abychom se jako profesní asociace k dané problematice vyjádřili.“

Podobně to vidí i Jiří Zajíček, předseda Unie školských asociací ČR – CZESHA: „Není to ani poprvé a jsem přesvědčen, že ani naposledy, kdy se volí takto omezený časový prostor pro připomínkové řízení. Šťastné to rozhodně není. A přestože situace s kapacitami je v mnohých školách skutečně zoufalá, myslím si, že vyloženě riziko z prodlení zde nehrozí.“

„Normy, které v minulosti předkládalo MŠMT a týkaly se přímo předškolního vzdělávání, jsme většinou k okomentování, nebo dokonce i k připomínkování dostali,“ říká Hana Splavcová, předsedkyně výboru Asociace předškolní výchovy.

Na tuto kritiku pro naše noviny zareagovalo ministerstvo zdravotnictví. „Připomínkové řízení probíhá 10 pracovních dnů, což považujeme za dostatečné časové období k vyjádření. Návrh vyhlášky byl opakovaně konzultován s dotčenými rezorty a institucemi, které byly mimo jiné ztotožněny s podmínkami legislativního procesu. Vyhláška své podmínky bude vztahovat na nově vznikající objekty,“ uvádí Ondřej Jakob, ředitel Odboru komunikace a tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví…

Vážený čtenáři, chcete si přečíst článek celý? Můžete. Stačí si zakoupit elektronické vydání čísla UN, kde článek vyšel, nebo si  objednatna stejném místě i elektronické předplatné UN. Samozřejmě si můžete také pořídit roční předplatné tištěných UN.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny