počkejte prosím, zpracovávám data

Dotázané radnice v Praze přijmou všechny prvňáčky ve svých městských částech

5. 5. 2024


Městské části v Praze dotázané ČTK přijmou do prvních tříd svých škol všechny své děti, většina škol má dostatečnou kapacitu pro prvňáčky ze spádových oblastí. Radnice otevřou desítky prvních tříd, k zápisům přišly stovky budoucích žáků. Vyplývá to z ankety ČTK mezi většími městskými částmi. Zápisy do prvních tříd pořádaly základní školy po celý duben, přesné počty přijatých dětí zatím nejsou jasné.

V Praze 1 se podle mluvčí radnice Karolíny Šnejdarové do prvních tříd umístí všechny děti z této městské části. O místa se bude losovat v Základní škole Vodičkova mezi dětmi, které tam spádově nepatří. K zápisu do prvních tříd v Praze 1 přišlo 495 dětí, z první městské části jich bylo 268. Z jiné části Prahy bylo zájemců 208 a 19 dětí se hlásilo z jiného kraje. Finální počet dětí, které v lavicích usednou, ale zatím není známý. "Rodiče s dětmi obcházejí zápisy a rozhodují se, kam dítě nakonec zapíšou," uvedla Šnejdarová.

Praha 2 letos otevře 22 prvních tříd s celkovou kapacitou 561 žáků. K zápisům do prvních tříd tam letos přišlo 1105 dětí, z toho 514 spádových, což je podle mluvčí městské části Andrey Zoulové podobně jako loni. Losování mezi dětmi se uskutečnilo podle Zoulové na dvou školách v Praze 2 - na ZŠ Londýnská a ZŠ Slovenská. "Na základě zkušeností z předchozích let však předpokládáme, že kapacita našich škol bude pro spádové děti dostačující," sdělila Zoulová.

Kapacita je dostačující také v Praze 3. "Všechny děti z Prahy 3 budou na naše základní školy přijaty," sdělil mluvčí městské části Jiří Hannich. Městská část otevře 25 tříd, každou zhruba po 27 žácích. Na třech školách v Praze 3, a to ZŠ Chmelnice, ZŠ náměstí Jiřího z Lobkovic a ZŠ Jarov, nicméně radnice zaznamenala větší počet žádostí spádových dětí, než je kapacita budoucích prvních tříd. Mezi spádovými dětmi se tak muselo losovat, uvedl Hannich. Nevylosované děti dostanou místo v jiné škole.

Radnice Prahy 4 rovněž umístí všechny děti, které mají trvalý pobyt na území této městské části. "Některé školy budou však losovat ze spádových dětí, některé vezmou všechny děti ze spádové oblasti a budou losovat z dětí, které bydlí mimo spádovou oblast," uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. Všechny děti umístí do svých škol i Praha 7 nebo Praha 9. V deváté městské části se losovalo podle mluvčí Marie Kurkové pouze v nově postavené Základní a mateřské škole Elektra ve Vysočanech, kde se otevřou tři první třídy. "Děti, které vylosovány nebyly, jsou umístěny v jiných základních školách, které městská část Praha 9 zřizuje," vysvětlila Kurková.

Celková kapacita postačí také v Praze 12, která plánuje otevřít 22 tříd. Podle radního pro školství Prahy 12 Petra Prchala (TOP 09) je mezi rodiči budoucích prvňáčků mimořádný zájem o odklad povinné školní docházky.

Základní a mateřské školy provozují v metropoli městské části, pražský magistrát zřizuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny