počkejte prosím, zpracovávám data

Pietní průvod za oběti střelby na FF UK u jejího sídla vytvořil lidský řetěz

4. 1. 2024


(čtk) Pietní průvod, který dnes vyšel od pražského Karolina, sídla rektorátu Univerzity Karlovy, vytvořil symbolický lidský řetěz kolem sídla Filozofické fakulty UK na náměstí Jana Palacha, kde 21. prosince student zastřelil 14 lidí. Pietní akce se zúčastnily stovky lidí, hlavně mladých. Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková společně s děkankou filozofické fakulty Evou Lehečkovou na náměstí symbolicky zapálily oheň za oběti tragické střelby. Měl by hořet celý leden. Poté se rozezněly pražské zvony, zněly 14 minut, minutu za každou oběť.

Symbolický oheň na náměstí Jana Palacha zapálily Králíčková a Lehečková ohněm z lucerny, kterou přinesly společně s průvodem od pietního místa před Karolinem na Ovocném trhu. Lidé se shromáždili u sídla rektorátu univerzity, okolo 14:00 vyrazili Celetnou ulicí směrem k budově fakulty. V čele průvodu šly rektorka UK a děkanka FF UK. Průvod měl symbolicky přenést světlo z tisíců svíček, které lidé zapalovali před budovou rektorátu, k budově fakulty. Po příchodu na náměstí vytvořili účastníci průvodu lidský řetěz, který symbolicky objal celou fakultu.

Děkanka Lehečková při zahájení poděkovala studentským spolkům, které pietní akci zorganizovaly. Akademický svět podle ní mnohdy vypadá jako svět sám pro sebe, který se řídí podle odlišných pravidel. Prosincová událost univerzitě dala několik podstatných, kladných lekcí, řekla.

"Univerzita je jedním univerzitním společenstvím, vedení univerzity, krizový štáb, další fakulty naší univerzity, jsou tu pro nás. V této mimořádné chvíli s námi hledají konkrétní cesty, jak se můžeme vrátit ke svému akademickému životu a jak ho můžeme co nejdříve obnovit i v hlavní budově na náměstí Jana Palacha," řekla Lehečková.

Na pietní průvod dohlíželi policisté, organizovali ho dobrovolníci z řad studentů FF UK. Pietní akce je součástí Měsíce pro fakultu, podle organizátorů měla záštitu primátora hlavního města Bohuslava Svobody.

Vstup do budovy Karolina pokrývají tisíce svíček, na místě jsou také květiny, plyšová zvířátka, vzkazy pro oběti či fotografie. Svíčky by se měly z místa odstranit v pátek dopoledne, měla by z nich vzniknout trvalá připomínka tragédie na FF UK.

Střelba na pražské filozofické fakultě je nejtragičtějším podobným případem v historii České republiky. Pachatel na místě zabil 13 lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří těžce. Střelbu pachatel zakončil sebevraždou.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny