počkejte prosím, zpracovávám data

Tábory pro děti mohou letos meziročně zdražit i o víc než deset procent

30. 5. 2022


(čtk) Dětské letní tábory budou letos proti loňsku dražší, a to hlavně kvůli růstu cen energií, pohonných hmot, potravin či pronájmů. Za nekomerční tábory pořádané mládežnickými organizacemi tak zaplatí rodiče v meziročním srovnání o deset i více procent víc. Ceny táborů stoupnou zhruba v řádu stokorun. Vyplývá to z informací od zástupců mládežnických spolků, které poskytla Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Zájem o tábory podle nich ale navzdory růstu cen zůstává velký, někde dokonce vzrostl.

Podle mluvčí skautů Barbory Trojak lze předpokládat, že ceny za tábory se zvýší především kvůli vyšším cenám potravin. "Jídlo je v táborovém rozpočtu nejvyšší položka, další případně může být pronajatá táborová louka. Vedoucí jsou dobrovolníci, takže žádnou finanční odměnu za svou práci nedostávají," řekla. Odhadla, že průměrná cena za dvoutýdenní skautský tábor se nyní pohybuje mezi 3000 a 4000 Kč.

Podobně budou rodiče platit za pionýrské tábory. Jejich ceny podle předsedy Pionýra Dušana Pěchoty vzrostou meziročně o deset i více procent. "Odhaduji, že průměrná cena čtrnáctidenního tábora je 3650 Kč," řekl. Přibližně desetiprocentní růst cen očekává také Sdružení mladých ochránců přírody, v řádu stokorun ho odhadují organizace Sarkander a Křesťanské sdružení mladých lidí (YMCA) a až o 20 procent se ceny mohou zvednout podle předsedy Asociace turistických oddílů ČR (tomíků) Tomáše Novotného. Výjimkou je v tomto ohledu Liga lesní moudrosti, která nabízí dvoutýdenní tábory většinou za 2500 až 3500 Kč a navýšení proti loňsku nechystá.

Tábory skautů nebo Ligy lesní moudrosti naplní jako obvykle členové těchto organizací. Zájem je podle Trojak v některých oddílech tak velký, že se nebudou moct zúčastnit ani všechny děti, které by chtěly. "Očekáváme, že s námi letos pojede na více než 1100 táborů přes 32 000 kluků a holek,“ řekla mluvčí skautů, kteří se označují za největšího organizátora táborů v ČR. Velký zájem o tábory evidují i YMCA a Klub Pathfinder, srovnatelný s loňskem hasiči, pionýři nebo mladí ochránci přírody.

Zájem o tábory podle Milady Umlaufové ze sdružení Sarkander stoupá s dorůstáním silných ročníků dětí a mládeže. Vedoucí tomíků očekává nárůst i proto, že po dvou předešlých letech nebudou už letos povinná zvláštní hygienická opatření proti covidu-19. "Můj mírný optimismus může být ale narušen tím, že řada oddílů byla nucena kvůli obřímu zdražování téměř všeho zvýšit cenu tábora. To může některé rodiče odradit," poznamenal Novotný.

Většina táborů mládežnických organizací bude podle předsedy ČRDM Aleše Sedláčka tradičně ve stanech či chatkách v přírodě. "Novinky se týkají spíše technického zajištění tábora. Tomíci sází letos na bezobalové tábory, pionýři se snaží zamezit plýtvání jídlem při společném táborovém stravování. Křesťanské organizace se zaměří na ochranu životního prostředí a etickou výchovu," řekl.

Speciální tábory pro děti válečných uprchlíků z Ukrajiny oslovené organizace většinou neplánují, nevylučují ale účast jednotlivců z řad Ukrajinců na běžných táborech. Skauti chtějí účast svých nových členů z Ukrajiny na táborech podpořit i finančně. YMCA vyčlenila pro běžence na táborech 105 míst, které jim chce zaplatit pomocí veřejné sbírky. Klub Pathfinder pro ukrajinské děti připravuje letní adaptační skupiny s kapacitou pro asi 40 dětí, doplnil jeho předseda Roman Buchtel.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny