počkejte prosím, zpracovávám data

Do ZUŠ Open se na Vysočině opět připojí deset uměleckých škol

17. 5. 2023


(čtk) Do sedmého ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open se na Vysočině od 22. května do 4. června zapojí deset základních uměleckých škol (ZUŠ), stejně jako loni. Oslovení zástupci škol akci vnímají jako dobrý prostředek, jak neformální cestou přiblížit práci škol a jejich žáků veřejnosti.

V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku bude koncert v rámci ZUŠ Open 25. května na Bechyňově náměstí. "Jak je to venku, lidé mohou kdykoli odběhnout třeba na zmrzlinu a zase se vrátit, nemusí sedět tři hodiny někde v sále. Je to opravdu takové volné a myslím si, že je fajn, že může kdykoliv přijít kdokoli, zastavit se třeba cestou z práce. Mnoho lidí třeba ani neví, že v Přibyslavi na pobočce vůbec nějaká ZUŠ je, takhle se to povědomí snadněji rozšíří," řekl ČTK za přibyslavské pracoviště havlíčkobrodské základní umělecké školy Lukáš Novák.

Koncert byl původně plánovaný jako dvouhodinový, ale protože chce dát škola příležitost všem školním hudebním tělesům, bude se hrát od 14:00 zřejmě až do 17:00.

Vedle prezentace hudebních oborů využívají školy akci k tomu, aby představily svoji další činnost. ZUŠ Open v novoměstské Základní umělecké škole Jana Štursy bude 24. května spojená se dnem otevřených dveří nebo vernisáží prací jejích žáků v Horáckém muzeu.

Také ZUŠ v Moravských Budějovicích otevře 24. května své dveře veřejnosti. Připravené budou ukázky výuku. O den později budou žáci hudebních oborů hrát na náměstí ČSA a v okolních ulicích a 26. května škola uspořádá v parku v Tyršově ulici odpolední slavnost, při které zahrají a zazpívají žáci, učitelé a hosté školy. K vidění budou práce žáků výtvarného oboru a umělecké tvorby. Spolu z jemnickou ZUŠ také škola připravuje závěrečný koncert, který bude 2. června na zámku v Uherčicích na Znojemsku.

Děti ze všech oborů dostanou šanci představit se veřejnosti i v Třešti. Před kinem Máj budou 24. května vystupovat malí hudebníci, výtvarníci i tanečníci. Podle ředitelky školy Lenky Meister je akce dobrou příležitostí, jak jejich dovednosti přiblížit lidem. "ZUŠ Open je skvělé v tom, že je to ve venkovních prostorech a že je to hraní i pro jiné lidi, než jsou rodiče, kteří chodí nejčastěji na akce, které pořádáme. Při ZUŠ Open hrajeme pro všechny lidi ve městě. I když nemají se ZUŠ nic společného, nemají tady žádné děti, najednou zaznamenají, že tady taková škola je, že existuje, že děti tančí, zpívají, hrají na hudební nástroje," řekla Meister.

K ZUŠ Open, jehož program je na webu, se na Vysočině připojí také základní umělecké školy v Polné, Žďáru nad Sázavou, Ledči nad Sázavou, Havlíčkově Brodě a Třebíči.

Cílem festivalu, který ve spolupráci se základními uměleckými školami pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené, je nejen představit práci jednotlivých ZUŠ, ale upozornit i na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání.

Na Vysočině podle informací Kraje Vysočina mohou děti navštěvovat 24 ZUŠ, dvě z nich jsou soukromé, ostatní zřizují obce.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny