počkejte prosím, zpracovávám data

Energetická Expedice baví učitele i děti

23. 3. 2025


Jak zatraktivnit učivo matematiky a fyziky pro dnešní děti závislé na sociálních sítích? Třeba prostřednictvím interaktivního výukového programu, který online prostředí účelně využívá a vede žáky k samostatnosti i k týmové práci.

„Projekt Energetická Expedice je skvělý v tom, že nás naučil šetřit elektřinou a plynem formou hry. Jeho součástí byly zajímavé úkoly věnované spotřebě energií a možným úsporám. Nejlepší bylo fungování v tréninkových rodinách, když jsme si vybavili fiktivní byt a počítali roční spotřebu naší domácnosti,“ nechali se slyšet žáci z 8. A, ZŠ Mozartova v Olomouci.

Žáci pracují v tréninkových rodinách a vybavují si byt pomocí samolepek.

Výukový program Energetická Expedice prohlubuje u žáků 7. až 9. tříd základních škol energetickou gramotnost. Probíhá bezplatně a s využitím interaktivních pomůcek, jako je online Expediční mapa, pracovní sešity, samolepky či online kalkulačky spotřeby energií, přibližuje dětem svět energetiky. Je součástí edukačních aktivit Nadačního fondu Energie pomáhá a realizuje se za finanční podpory a oborového know-how českého dodavatele energií, společnosti CENTROPOL ENERGY.

Kvality programu ocenila MŠMT a MPO, která mu v roce 2024 udělila své záštity. Energetickou Expedici najdete také v metodických materiálech na Metodickém portálu Národního pedagogického institutu rvp.cz. Spolupracuje rovněž s neziskovou organizací Elixír do škol a odbornou expertizu mu poskytli RNDr. Irena Dvořáková, Ph.D., s manželem doc. RNDr. Leošem Dvořákem, CSc., kteří v současné době vyučují na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a jsou špičkami ve svém oboru.

„Věříme, že energetická gramotnost je a bude spolu s tou finanční čím dál důležitější dovedností každého z nás. I nadále bude jedním z hlavních témat rezonujících ve společnosti s ohledem na smysluplné nakládání s energiemi jak ve vztahu k rodinnému rozpočtu a možným úsporám, tak k životnímu prostředí,“ přibližuje pozadí projektu zakladatelka Nadačního fondu Energie pomáhá, paní Lenka Graf.

Jak Energetická Expedice probíhá?

Výukový program je poskytovaný zdarma, trvá dva měsíce, je rozdělen do dvou projektových dnů a jeho součástí je i domácí samostatná práce. Během celého programu děti plní úkoly v interaktivní Expediční mapě, za které získávají body. První expediční den se učí o využití elektrické energie, co se dá vyčíst z vyúčtování nebo jak spočítat spotřebu domácností. Většinu dne pracují ve skupinách, které simulují domácnosti. 

Následuje osmitýdenní Domácí bádání, během něhož žáci samostatně plní zábavné úkoly, počítají praktické příklady a opět ve skupinách natočí krátké video. Všechny úkoly jsou ihned automaticky vyhodnoceny a obodovány v online systému interaktivní mapy.

Program vrcholí Druhým expedičním dnem, kdy si děti zopakují získané znalosti a společně vyhodnotí nejlepší video, jehož autoři získají zajímavé ceny od partnera projektu, společnosti Immax. Energetická Expedice končí vyhlášením celkového vítěze s nejvyšším počtem dosažených bodů a udělením hlavní ceny.

Poskytované výukové materiály

Po přihlášení do programu má pedagog k dispozici poradní služby prostřednictvím helpdesk a obdrží v elektronické formě kompletní výukové materiály:

  • pracovní sešit zvlášť pro každý expediční den
  • plán půdorysu cvičného bytu
  • samolepky spotřebičů pro vybavení cvičného bytu
  • interaktivní Expediční mapu, která účastníky celým programem provází
  • manuál se stručným popisem jednotlivých kroků Energetické Expedice včetně výsledků výpočtů a odpovědí na kvízové otázky

Výukové materiály k Energetické Expedici

Co si myslí účastníci

Aktuálně Energetickou Expedici absolvuje více než 70 škol po celé České republice. Pozitivní ohlasy participujících škol a pedagogů rezonují v oborovém i ve veřejném mediálním prostoru formou doporučení, sdílení zkušeností i výsledků a dalších reakcí.

Jana Slabá Janoutová, fyzikářka, ZŠ Votice: „Tento projekt žákům velmi zábavnou formou představil problematiku spotřeby elektrické energie a plynu. Podněcoval v žácích kritické myšlení, učil je spolupracovat, komunikovat a pracovat s digitálními technologiemi.“

Pavla Říhová, ZŠ Tyršova, Praha 5: ‚‚Projekt Energetická Expedice je užitečný hlavně pro přípravu dětí na reálný život. Žáci se učili zábavnou formou, jak u sebe doma šetřit elektřinu. Téma se výborně hodilo do výuky fyziky v těchto ročnících. Největší přínos projektu vidím v tom, že si žáci ověřili potřebnost teoretických vědomostí v praxi.‘‘

Máte chuť zapojit se do Energetické Expedice? Přihlaste se na webové stránce www.energeticka-expedice.cz a prostě se k nám přidejte.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny