počkejte prosím, zpracovávám data

Rektoři vysokých škol v ČR odsoudili válku v Izraeli

10. 10. 2023


(čtk) Česká konference rektorů (ČKR), která sdružuje čelní představitele vysokých škol v ČR, odsoudila válku v Izraeli, která mimo jiné zapříčinila uzavření tamních univerzit. Zástupci vysokých škol nabídli pomoc izraelským vysokým školám, studentům z Izraele mohou poskytnout mimo jiné psychologickou pomoc.  Na Izrael v sobotu z Pásma Gazy zaútočili radikálové palestinského hnutí Hamás.

"ČKR vyjadřuje svoji solidaritu se všemi vysokými školami Izraele a prostřednictvím svých členů, rektorek a rektorů, jim nabízí svou pomoc, včetně pomoci psychologické," uvedla za vysokoškolskou reprezentaci její předsedkyně a rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Vysoké školy v Česku podle Králíčkové od soboty 7. října usilují o to, aby se dostalo účinné pomoci jak akademickým pracovníkům a studentům v Izraeli, tak i všem, kdo pracují nebo studují na vysokých školách v tuzemsku. "ČKR podniká a nadále bude podnikat kroky, které umožní efektivní pomoc občanům země, která se stala terčem otevřené teroristické agrese," sdělila rektorka. Na univerzitách v Česku podle Králíčkové studuje v současnosti asi 500 studentů z Izraele. Podle statistiky ministerstva školství studovalo v roce 2022 na českých veřejných a soukromých vysokých školách 304 518 studentů, z toho bylo 54 751 cizinců.

Například Masarykova univerzita v Brně svým studentům z Izraele pomáhá mimo jiné prostřednictvím svého poradenského centra, které dlouhodobě zajišťuje i psychologickou pomoc. Na Masarykově univerzitě aktuálně působí 61 izraelských studentek a studentů, informoval mluvčí univerzity Radim Sajbot.

Na Univerzitě Karlově (UK) studuje podle rektorky Králíčkové 327 izraelských studentů, z toho 302 na lékařských fakultách. Rektorka uvedla, že vedení školy pro fakulty připravuje metodiku, podle níž budou moci mít studenti zasažení válkou individuální studijní plán či v odůvodněných případech přerušit výuku. Rektorát zašle dokument fakultám v následujících dnech, uvedla Králíčková. Studenti, kteří jsou například závislí na podpoře rodiny žijící v místě konfliktu, budou moci získat stipendium v akutní tíživé situaci. Psychologickou a další pomoc nabízí univerzitní UK Point, který rovněž poskytuje místo pro setkávání, informovala univerzita.

Na Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT) aktuálně studuje devět studentů s izraelským státním občanstvím, informovala za rektorát školy Dita Rudolfová. "Všichni studenti ČVUT pocházející z Izraele se mohou obrátit na Centrum informačních a poradenských služeb, kde jim bude poskytnuta veškerá možná podpora v jejich tíživé situaci jako psychologická pomoc, studijní poradenství a podobně," uvedla. Škola je podle ní v kontaktu také se svými partnerskými organizacemi v Izraeli.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny