počkejte prosím, zpracovávám data

Karlovarský kraj chce na modernizace škol využít peníze na transformaci regionu

11. 4. 2023


(čtk) Karlovarský kraj využije na modernizaci středních škol peníze z fondu Spravedlivá transformace. Ačkoli na zlepšení podmínek pro vyučování hlavně odborných předmětů mohou školy získávat dotace z více programů, pro Karlovarský kraj, který prochází transformací hospodářství, je modernizace středních škol důležitá, chce proto na tyto účely využít i peníze určené na podporu přeměny regionu, řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. V první fázi by mělo jít o 180 milionů Kč.

Operační program Spravedlivá transformace se týká tří uhelných regionů v Česku, Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Pro Karlovarský kraj je vyhrazeno 6,2 miliardy korun.

"My jsme před časem zjistili, že v rámci Integrovaného regionální programu je poměrně velmi nízká alokace na budování odborných učeben a zlepšování konektivity středních škol. Proto jsme dosáhli dohody s ministerstvem životního prostředí, který spravuje náš fond Spravedlivá transformace, abychom mohli mít tematickou výzvu právě pro naše střední školy. Proto jsme také vyzvali naše střední školy, aby nám poslali své projektové záměry, což se stalo. V alokaci je nyní 180 milionu korun. Požadavky škol jsou mírně vyšší," uvedl Kulhánek.

Kraj podle něj vyzval i školy, které nemají z tohoto balíku zajištěné financování, aby v projektování pokračovaly. Kraj se pak pokusí jejich požadavky uspokojit v rámci druhého kola výzvy.

Školský odbor krajského úřadu probral jednotlivé žádosti škol a vytvořil finální seznam, který by měl být financován z prvního kola výzvy. Bral přitom ohled i na územní rozložení. Uspokojeny by měly být všechny žádosti, které se týkají zlepšení internetového připojení středních škol, některé odborné učebny by mohly získat podporu v další vlně.

Projekty středních škol jsou v řádech stovek tisíců až milionů korun na navýšení jejich připojení k internetu. Vyšší náklady pak budou na vybudování odborných učeben. Asi největší investici předpokládá Integrovaná střední škola technická a ekonomická v Sokolově, která připravuje projekt modernizace svého střediska praktického vyučování za zhruba 90 milionů korun. V desítkách milionů jsou i náklady na modernizace učeben v dalších školách.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny