počkejte prosím, zpracovávám data

Předsednictvo školských odborů bude dnes jednat s Bekem o situaci nepedagogů

19. 1. 2024


(čtk) O penězích pro školství i situaci nepedagogických pracovníků bude dnes jednat předsednictvo školských odborů. Jednání se zúčastní i ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Ministr by měl odboráře seznámit s tím, jak pokračuje vyjednávání o využití nespotřebovaných výdajů rozpočtu z loňského roku. V minulém roce přislíbil, že by resort školství měl z těchto peněz získat čtyři miliardy korun.

Příslib k získání peněz podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka ministr již dříve potvrdil, měl by být předjednaný vládou. Jednu miliardu by zároveň měly dostat vysoké školy. V rozpočtu školství chybí podle Dobšíka na financování nepedagogů celkem šest miliard, tři z nich by měly pokrýt peníze z rezervy státního rozpočtu. Situaci některých nepedagogů má zlepšit i zvýšení nejnižší zaručené mzdy.

Bek v prosinci po jednání s odbory a zástupci školských asociací řekl, že bude při jednání o využití nespotřebovaných výdajů z roku 2023 usilovat o to, aby se část letošního rozpočtu na platy nepedagogů zvýšila. Kolik peněz školy dostanou na financování těchto pozic by se podle dřívějšího vyjádření ministra mělo ukázat po polovině ledna.

Ministr se s aktéry ve školství setkává kvůli rozpočtu, situaci nepedagogů a financování regionálního školství poněkolikáté. Setkání se konala i před listopadovou stávkou, do které se podle odborů zapojily téměř tři čtvrtiny základních, mateřských a středních veřejných škol. Zástupci škol a odborů usilovali o více peněz pro školství, odmítali snižování počtu proplácených hodin výuky a chtěli zabránit poklesu platů nepedagogů a dalších zaměstnanců.

Na jednání předsednictva se schází předsedové jednotlivých profesních sekcí, jako jsou například základní či mateřské školství, zástupci nepedagogických pracovníků a předsedové, kteří působí v regionech.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny