počkejte prosím, zpracovávám data

V prostějovské nemocnici ročně skončí desítky intoxikovaných dětí

28. 2. 2023


(čtk) V péči lékařů Nemocnice AGEL Prostějov každoročně skončí zhruba tři desítky dětí intoxikovaných alkoholem, drogami či léky. Nemocnice proto zahájila osvětovou kampaň na základních školách, pomocí které budou lékaři žáky upozorňovat na četná zdravotní rizika spojená s konzumací alkoholu a užíváním drog, sdělil lékař anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov Jan Kytner.

Odborníci z prostějovské nemocnice varují, že konzumace alkoholu a drog může dětem způsobit akutní obtíže i dlouhodobá a nevratná poškození, a to zejména jater a mozku. "Většinou se intoxikace projevuje poruchou vědomí až ztrátou vědomí, zvracením a nevolností," uvedla vrchní sestra dětského oddělení Nemocnice AGEL Prostějov. V nemocnici se ovšem ocitá pouze zlomek všech, kteří s alkoholem či drogami mají zkušenost.

Alkohol i drogy jsou pro děti a mladistvé nebezpečnější než pro dospělé, avšak právě mladým lidem podle Kytnera často chybí obsáhlejší informace a osvěta. "O tom, že alkohol nebo drogy škodí, každé dítě určitě slyšelo. Obvykle je to pro ně ale jen ojedinělá informace, která je navíc mnohdy v rozporu s tím, co pozorují okolo sebe, kde je zejména konzumace alkoholu zcela běžná," uvedll Kytner.

Prostějovská nemocnice se proto rozhodla zlepšit informovanost dětí. Edukační projekt zahájila na základní škole v Prostějově-Vrahovicích, kde s touto problematikou lékař Kytner seznámil žáky 8. a 9. tříd. "Snažím se jim vysvětlovat rizika, představovat možné scénáře, ale třeba jim také vysvětlit, co dělat, když intoxikace potká někoho v jejich okolí. Samozřejmě ve stylu a rozsahu, který je pro jejich věk vhodný," podotkl Kytner.

Lékař dětem poskytl informace, jak se projevuje intoxikace alkoholem či drogami či jak se diagnostikují a léčí postižení pacienti. "Hlavně se dozvěděly, jaké dopady v krátkodobém i dlouhodobém horizontu může intoxikace mít na jejich zdraví a život, včetně trvalých následků či smrti," upozornil Kytner, který pro žáky připravil ukázky pomůcek pro zajištění dýchacích cest, výplach žaludku či na derivaci moči.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny