počkejte prosím, zpracovávám data

Systém elektronických přihlášek podle zástupců asociací ředitelů funguje

15. 1. 2024


(čtk) Systém elektronických přihlášek na střední školy, který se dnes otevřel ředitelům středních škol, funguje a je přehledný, řekli předseda Unie školských asociací ČR - CZESHA Jiří Zajíček a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Ředitelé do systému nahrají podmínky přijímacího řízení, informace o počtu přijímaných žáků do jednotlivých oborů a další sdělení. Digitální přihlašovací systém (DiPSy) připravilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Pro uchazeče se má systém otevřít 1. února.

"Je to úplně jednoduchý systém, je přehledný, intuitivní, snadný," řekl Zajíček. Do systému se ředitelé dostanou pomocí přihlašovacích údajů. Ředitelé v systému nahrají podmínky přijímacího řízení, to, jaké škola vyžaduje přílohy, seznam otevíraných oborů i počet studentů přijímaných v prvním kole přijímacích zkoušek. V systému také zadají, kolik učeben pro konání jednotné přijímací zkoušky mají k dispozici. Zadání jednoho oboru vzdělávání podle Zajíčka trvá zhruba deset minut.

Do systému se dnes podle něj přihlašují ředitelé škol, pro zástupce ředitelů by se měl systém otevřít v úterý. To ČTK potvrdil i ředitel Cermatu Miroslav Krejčí. Přístup do systému dostanou ti zástupci, kteří jsou v systému evidovaní, tedy ne automaticky všichni zástupci ředitelů středních škol, řekl.

Ředitelé zároveň podle Krejčího mají možnost vytvořit v systému přístupy dalším osobám, například ekonomům škol. Ti pak získají přístup se zpožděním přes 24 hodin, tedy pokud jim ředitelé vytvoří přístup dnes, měli by mít možnost přihlásit se v úterý, nejpozději ve středu. Dnes zatím ředitelé podle Krejčího vytvořili přístup pro zhruba 260 osob. Cermat nadále pracuje na funkcích pro uchazeče. "Nemáme žádnou indikaci k tomu, že by s tím měl být problém od 1. února," řekl Krejčí.

Od 1. do 20. února si budou uchazeči podávat tři přihlášky místo dosavadních dvou. Budou muset rovnou určit, na kterou školu by chtěli nejvíce. K přihlášení budou moci využít elektronický systém, přihlásit se budou moct plně elektronicky, hybridně nebo papírovou přihláškou jako doposud.

Pro uchazeče bude podle Schejbalové nejvýhodnější využít elektronický systém přihlašování. Přihlášky si zájemci budou moci vyplnit z domova, pozvánky dostanou také elektronicky a nebudou pro ně muset na poštu, řekla. "Uvidí tam výsledky, uvidí tam opravené záznamové archy svých dětí. Takže to si myslím, že je pro ty uchazeče nejvýhodnější," řekla. Zajíček předpokládá, že systém bude pro uchazeče také jednoduchý.

Oba předsedové se shodli, že využití elektronického přihlašování by bylo z pohledu ředitelů středních škol nejlepší. Pokud uchazeči využijí papírové přihlášky, budou je pak ředitelé muset zadat do elektronického systému.

Unie CZESHA sdružuje asociace středních pedagogických škol, středních průmyslových škol, obchodních akademií nebo ředitelů základních škol.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny