počkejte prosím, zpracovávám data

Průzkum: Tři čtvrtiny ředitelů ZŠ a SŠ nesouhlasí s možným rušením 9. tříd

29. 6. 2023


(čtk) Tři čtvrtiny ředitelů základních a středních škol nesouhlasí s možným rušením devátých tříd. Pro zrušení se vyslovilo osm procent ředitelů, 12 procent má neutrální názor. Vyplývá to z průzkumu, který tento měsíc udělala mezi 500 řediteli ZŠ a SŠ firma GTS Alive, která mimo jiné vydává a spravuje studentské a učitelské průkazy ISIC a ITIC. Výsledky  poskytl mediální zástupce firmy Jan Šimral.

O možném zrušení devátých tříd základních škol a prodloužení povinné školní docházky o dva roky střední školy mluvil po svém nástupu letos na jaře ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Záměr chtěla prosadit i poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Proti návrhu ODS se už dříve vyslovili lidovci. Bek pak nedávno řekl, že zatím není rozhodnuto, zda by povinná školní docházka měla mít podobu osm let na základní a dva roky na střední škole, jak navrhuje Zajíčková, nebo jinou formu.

Podle nynějšího průzkumu mezi vedením škol má 53 procent ředitelů na rušení devátých tříd velmi negativní názor, dalších 22 procent spíše negativní.

Školní vzdělávání je v současnosti i s posledním ročníkem školky povinné deset let a základní vzdělání má ten, kdo úspěšně ukončí devátý ročník ZŠ. Povinný devátý ročník ZŠ byl Česku zaveden v roce 1995, roční předškolní vzdělávání je povinné od roku 2017. Proti zrušení devátých tříd se dříve vyjádřily mnohé školské asociace a organizace. Patří k nim například Unie školských asociací ČR CZESHA zastupující mimo jiné Asociaci ředitelů ZŠ nebo spolek Učitelská platforma.

Průzkum GTS Alive rovněž ukázal, že ředitelé mají velmi málo času na pedagogické vedení svých učitelů. Dostatečně se mu stíhá věnovat každý desátý ředitel. Respondenti se také vyjadřovali ke spolupráci se zřizovatelem, přičemž čtyři pětiny ji hodnotily pozitivně. "Zato ředitelům vadí časté změny na ministerstvu školství a to, že každý ministr přijde s novými vizemi, odlišnými od jeho předchůdce. Než tedy stihnou pedagogický sbor namotivovat pro určitou koncepci, už je zase vše jinak," uvedl ředitel GTS Alive Radek Schich.

Část ředitelů také není spokojená se současnou podobou inkluze, tedy společným vzděláváním handicapovaných dětí s ostatními v běžných školách. Naopak zástupci vedení škol jsou poměrně spokojeni se současným obsahem jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Horší je to s její procesně-organizační podobou, u ní převažují negativní hodnocení.

Průzkumu se zúčastnilo 500 ředitelů škol ze všech krajů ČR. Tři pětiny v něm tvořili ředitelé základních škol, ve zbývajících 40 procentech to byli zástupci gymnázií, středních odborných škol a středních odborných učilišť.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny