počkejte prosím, zpracovávám data

Do soukromých ZŠ chodilo letos 22.300 dětí, dvojnásobek proti roku 2015

18. 6. 2022


(čtk) V Česku roste zájem o soukromé základní školy. V aktuálním školním roce do nich chodilo zhruba 22 300 žáků, což je víc než dvojnásobek proti roku 2015. Počet základních škol v privátním sektoru se od té doby zvýšil o zhruba 92 procent. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství. V menší míře podle nich stále přibývá i soukromých školek. Jejich množství se zvedlo za posledních sedm let přibližně o čtvrtinu, podobně se v nich změnil i počet dětí.

V ČR fungovalo podle dat ministerstva tento školní rok 4238 základních škol, které navštěvovalo kolem 964.600 žáků. Soukromé školy tvořily zhruba 6,6 procenta všech. V roce 2015 činil jejich podíl 3,5 procenta. Počet žáků v privátních základních školách odpovídal 2,3 procentům všech školáků, před sedmi roky 1,1 procenta.

Dál přibývá i soukromých školek, i když pomaleji. Nyní jich je podle ministerstva v Česku 425 a chodí do nich 13.917 dětí. Celkový počet mateřských škol v ČR je zhruba třináctkrát větší. Dětí v mateřinkách je kolem 360.500. Zatímco letos byl podíl soukromých školek asi osm procent a děvčat a chlapců v nich necelá čtyři procenta, v roce 2015 bylo soukromých školek 6,4 procenta a dětí v nich tři procenta.

Český statistický úřad loni v létě upozornil, že ve školách pozoruje měnící se zájem o vzdělávání. V mateřských školách v minulém školním roce ubyla pětina dětí mladších tří let a na úrovni základních škol mimo jiné narostl zájem o odklad povinné školní docházky a o individuální domácí vzdělávání, kdy žák chodí do školy jen na přezkoušení. "V minulém roce tuto možnost pro plnění základní školní docházky využilo 4600 žáků, téměř třiapůlkrát víc než v roce 2015," uvedl úřad. Jeho pracovnice Alena Hykyšová připomněla, že domácí vzdělávání si při výuce na dálku vyzkoušeli loni všichni žáci a někteří mohli zjistit, že by jim do budoucna mohlo vyhovovat víc než ve škole.

Ministerstvo školství v únoru zveřejnilo návrh novely vyhlášky, kterou by chtělo vyjít vstříc soukromým i církevním školám a umožnit jim vyžadovat u zápisu přítomnost dítěte. Podle České školní inspekce tím školy nyní porušují právní předpisy. Školský zákon jmenuje pro přijetí k základnímu vzdělávání jen dvě kritéria, a to věk dítěte a místo trvalého pobytu. Vyhláška zmiňuje i možnost existence dalších kritérií, dál je ale nevymezuje. Nová pravidla měla podle návrhu platit už pro zápisy letos v dubnu, zatím ale novela není schválená.

 

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny