počkejte prosím, zpracovávám data

Akademická obec zůstává dle děkanky svorná, věrná ideálům i sobě navzájem

23. 12. 2023


(čtk) Zkušenosti posledních dní dolehnou na akademickou obec Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) v plné míře v prvních měsících nového roku, uvedla v dnes vydaném prohlášení děkanka Eva Lehečková. Členy fakultního společenství vyzvala, aby nyní mysleli i na sebe a své zdraví a neostýchali se kdykoliv využít nabídek pomoci. V hlavní budově FF UK na náměstí Jana Palacha ve čtvrtek zastřelil student 14 lidí a dalších 25 zranil.

Univerzita Karlova nebude zejména z pietních důvodů zveřejňovat jména obětí, oznámila dnes škola v tiskové zprávě. Jedná se podle ní nejen o dohodu s policií, ale také o ochranu osobních údajů obětí. Oznámila také, že budova Filozofické fakulty je do odvolání uzavřena. Do 2. ledna vyhlásilo vedení fakulty děkanské volno.

"Vedení Univerzity Karlovy kvituje otevření debat o strategii bezpečnosti na vysokých školách a je připraveno se do ní aktivně zapojit" stojí ve zprávě. Škola podle ní bude i nadále zajišťovat organizační, materiální a psychologickou podporu všem potřebným, zároveň se bude snažit zajistit všem dotčeným poklidný návrat na akademickou půdu.

Vedení fakulty je od tragické události v plném nasazení, ujistila děkanka. "Snažíme se v podmínkách mnohdy ztížených oproti běžnému provozu přispívat k Vaší ochraně, podpoře, získávání a předávání informací, a také k nesmírně obtížně hledanému klidu a rozvaze," napsala.

Lehečková uvedla, že zůstává v duchu se všemi, jichž se tragédie na fakultě dotkla nejvážněji. "Věřím, že postupně budu moci slova soustrasti a přání brzkého uzdravení vyjádřit osobně," dodala v prohlášení.

Děkanka ocenila podporu i nabídky konkrétní pomoci od vedení jiných fakult, od jiných škol, institucí i jednotlivců. "Plná tíže zkušenosti posledních dní na nás v psychické i praktické rovině dolehne v prvních měsících nového roku a budeme svou sílu a připravenost si pomáhat potřebovat jako hlavní opěrné pilíře pro svou obnovu," uvedla Lehečková.

Fakulta bude podle děkanky potřebovat obnovit nejenom svoji budovu, ale i naději a víru v podstatu akademické obce, která usiluje o vzdělání a dialog založený na otevřených myslích i otevřených dveřích pro všechny zájemce. Fakultní společenství podle ní i v tento těžký okamžik stojí při sobě a prokazuje svornost a věrnost akademickým ideálům i sobě navzájem.

Děkanka vyzvala členy akademické obce, aby nyní mysleli i na sebe a své zdraví. "Využijte podporu svých blízkých, neostýchejte se kdykoliv využít nabídek pomoci, jež pro Vás připravujeme a rozšiřujeme v úzké součinnosti s vedením Univerzity Karlovy," apelovala Lehečková.

Studenty a vyučující požádala, aby školu průběžně informovali o svých potřebách a dotazech. "Uděláme v nadcházejícím období, co bude v našich silách, abychom se společně s vírou a nadějí v uzdravení mohli jako akademická komunita co nejdříve vrátit k naplňování poslání, které máme tak rádi," uvedla Lehečková.

Střelba v univerzitní budově na Starém Městě je nejtragičtějším takovým případem v historii Česka, vyžádala si 14 obětí na lidských životech. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Zemřel i útočník, který po hrůzném činu obrátil zbraň proti sobě. Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech.

Po střelbě zůstaly v budově FF UK osobní věci některých studentů i vyučujících. Ti si je mohou vyzvednout do dnešních 20:00 na nedaleké Právnické fakultě UK, následně pak ve středu 27. prosince mezi 8:00 a 12:00. V případě dotazů by lidé měli kontaktovat linku Ústředního krizového štábu UK na čísle 224 491 530.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny