počkejte prosím, zpracovávám data

Ministr školství Bek podle své mluvčí nyní neplánuje změny ve vedení Cermatu

8. 6. 2023


(čtk) Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) nyní neplánuje personální změny ve vedení Cermatu, který zajišťuje státní maturity a jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Změny nejsou v plánu ani ve vedení dalších organizací spadajících pod ministerstvo, řekla mluvčí resortu Aneta Lednová. Organizace, kterou od září 2022 vede Miroslav Krejčí, podle mluvčí úřadu připravuje digitalizaci přijímacího řízení na středoškolské maturitní obory.

"Uvedené (odvolání ředitele Cermatu Krejčího anebo jiné personální změny v Cermatu) není na pořadu dne. Vedení Cermatu dostalo zadání k přípravě digitalizace přijímacího řízení. S činností přímo řízených organizaci se ministr po svém nástupu postupně seznamuje," uvedla Lednová.

Odborníka na kybernetickou bezpečnost a informační systémy Miroslava Krejčího do funkce v září loňského roku jmenoval tehdejší ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Krejčí v čele státní organizace nahradil Michaelu Kleňhovou. Ta skončila v květnu 2022 poté, co ji kvůli nespokojenosti s řízením a hospodařením organizace odvolal Balašův předchůdce Petr Gazdík (STAN).

Vzhledem k silnému populačnímu ročníku jsou letos v některých regionech a oborech problémy s kapacitou míst v prvních ročnících středních škol. Na oblíbené obory v některých městech se tak pravděpodobně nedostanou ani děti, které zvládly přijímací zkoušky dobře a v jiných letech by jejich výsledek k přijetí stačil. I proto nyní mnozí odborníci, politici či rodiče školáků podobu přijímání na střední školy v Česku kritizují. Někteří požadují zrušení státem organizované zkoušky a navrácení rozhodování o přijetí žáků výhradně na úroveň škol. Nový ministr školství Bek avizoval, že chce řízení digitalizovat a upravit. Jednotné testování pořádané Cermatem nicméně podporuje.

Systému, který by mohl od roku 2024 umožnit digitalizovanou formu přijímacího řízení na střední školy, by měl do konce tohoto roku vytvořit Cermat, řekl ČTK dříve Krejčí. Zadání pro tvorbu nového programu potřebuje Cermat do konce června, sdělil ředitel organizace. Dnes ČTK řekl , že Cermat od ministerstva oficiální znění zadání k přípravě systému zatím neobdržel.

Program by na rozdíl od současnosti měl umožňovat stanovení pořadí přihlášek na obory a školy a jejich elektronické podávání. Zda bude změna od jara 2024 možná, záleží zejména na změně legislativy, uvedl Krejčí a dříve i mnozí politici.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny