počkejte prosím, zpracovávám data

Bartoš: Kandidát na ministra školství Pirátů a STAN bude znám v dalších dnech

21. 6. 2022


(čtk) Kandidát koalice Piráti a STAN na nástupce po ministru školství Petru Gazdíkovi (STAN) bude představen asi v průběhu týdne, dnes ne. Novinářům to dnes řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš. Očekává, že Gazdíkova nástupce navrhne jako první hnutí STAN, které podle vzájemné dohody po volbách resort obsadilo. Piráti by jinak ze svého týmu mohli uvažovat o nominování náměstkyně ostravského primátora Andrey Hoffmanové nebo analytika Martina Úlovce.

Gazdík v neděli oznámil rezignaci k 30. červnu. Rozhodl se tak poté, co média informovala o jeho stycích s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku. Gazdík uvedl, že se necítí ničím vinen, nechce ale rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví v Evropské unii, které na Česko připadá v druhé polovině roku.

„Myslím si, že nominant (na nástupce po Gazdíkovi) bude představen až v průběhu týdne. Bude to nominant, který bude potvrzený koalicí Pirátů a Starostů a pak představen jako koaliční nominant do vlády. Takže si nemyslím, že dnes to jméno padne,“ uvedl Bartoš. Připomněl, že podle vzájemné dohody ministerstvo školství obsadil STAN. „Tak já předpokládám, že to první jméno by mělo zaznít od (předsedy STAN) Víta Rakušana,“ řekl.

Nějaké návrhy podle něj zazněly už na jednání zástupců Pirátů a STAN v pondělí, ale ještě se o nich podle něj bude diskutovat dál. Zmínil, že v médiích zaznamenal například jméno senátora Jiřího Drahoše. „Nejsem si jist, jestli on bude tím finálním kandidátem," dodal.

Pokud by resort převzali Piráti, připadali by podle Bartoše v úvahu náměstkyně ostravského primátora Andrea Hoffmannová a analytik Martin Úlovec. Hoffmannová dnes na dotaz ČTK uvedla, že její jméno se oživuje kvůli tomu, že byla za Piráty nominantkou na ministryni školství vedle Petra Gazdíka za STAN. "V tuto chvíli jsem ale samozřejmě žádnou nabídku nedostala, protože se jedná o novém jméně a novém kandidátovi, v tuto chvíli to ministerstvo drží STAN, takže to je věc vyjednávání," řekla.

Podle Úlovce se další postup ohledně ministerstva školství určí ve vládní koalici. "Je důležité i vzhledem k nadcházejícímu předsednictví zajistit plný vládní tým včetně ministra či ministryně školství, neboť budou v EU vyjednávat o dalším rozvoji vzdělávání, digitálních dovedností žáků a studentů a dalších prioritách Evropského prostoru vzdělávání pro digitální věk, což je pro nás jedna z priorItních oblastí," řekl ČTK. Zda by nabídku na ministra přijal, neupřesnil. Úlovec vedl analytické oddělení v Národním ústavu pro vzdělávání.

Drahoš ČTK napsal, že debaty o svém zapojení do vedení ministerstva bere jako spekulace a nepočítá s tím, že by ho vedení hnutí STAN jako nestraníka oslovilo. Situaci kolem Gazdíkova odstoupení označil za vážnou. "Čeká nás české předsednictví v EU, řešení situace s ukrajinskými žáky a celá řada dalších klíčových školských agend. Považuji proto za velmi důležité, aby byl v co nejkratším možném čase vybrán nový ministr školství, který bude mít dostatek zkušeností a kompetencí pro zvládnutí této složité situace," uvedl.

Podle serveru Seznam Zprávy zvažují kandidaturu poslanci STAN Ondřej Lochman a Viktor Vojtko, kteří potvrdili, že byli s nabídkou osloveni. Lochman pracoval v minulosti jako odborný pracovník v Národním institutu dětí a mládeže a ředitel obecně prospěšné společnosti Mezinárodní cena Vévody z Edinburghu zaměřené na vzdělávání talentovaných mladých. Vojtko působí jako pedagog a vědec na Jihočeské univerzitě. Další politici podle serveru už nabídku na vedení ministerstva školství odmítli. Server jmenoval například poslance Vladimíra Balaše, Jana Berkiho nebo místostarostku středočeských Psár Martinu Běťákovou.

Rakušan v pondělí v rozhovoru pro Radiožurnál nevyloučil ani možnost oslovit exministra školství za ANO Roberta Plagu, který je Gazdíkovým politickým náměstkem. Plaga dnes na dotaz ČTK nevyloučil, že by nabídku přijal, pokud by ji dostal. "Jsem připraven ministerstvu jakkoli pomáhat, ale toto je bytostně politické rozhodnutí," řekl. Rakušan v pondělí zdůraznil, že by chtěl najít kandidáta, který bude reprezentovat hnutí STAN.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny