počkejte prosím, zpracovávám data

V ČR zůstalo zavřeno či omezilo provoz 74 procent regionálních škol

27. 11. 2023


(čtk) V České republice dnes zcela zavřelo nebo omezilo provoz 74 procent všech regionálních škol. O šíři stávky mateřských, základních a středních škol informovala novináře místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Celkem 7213 škol je do akce aktivně zapojeno, což podle ní znamená největší stávku za 30 let. Například v roce 2007 stávkovalo asi 5850 škol a 1500 jich podpořilo protest jiným způsobem, na nich se ale učilo.

Výstražnou stávku zorganizují i vysokoškolské odbory na 13 fakultách. Podpoří tak protest na mateřských, základních a středních školách. Na tiskové konferenci to uvedl předseda Vysokoškolského odborového svazu (VOS) Petr Baierl.

Stávku podle něj podporují například fakulty Filozofická a Humanitních studií na Univerzitě Karlově v Praze, dále pak fakulty Ostravské univerzity, Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci nebo jedna z fakult Českého vysokého učení technického.

VOS bude ve spolupráci se školským odborovým svazem dále pokračovat v nápravě systému financování školství, uvedl Baierl. Vlastní stávku vysoké školství zatím neplánuje, záleží ale na vývoji situace. Pokud nedojde k nápravám, je podle Baierla možné, že bude VOS reagovat začátkem příštího semestru.

"Jde nám o to, aby vzdělávání bylo prioritou, aby vzdělávací systém přinášel kvalitu," uvedl šéf školských odborů František Dobšík. "Celkem 74 procent škol od mateřských, základních a středních, školních jídelen s právní subjektivitou je buď zcela zavřených nebo omezily provoz. Celkem 7213 aktivně podpořily stávku tím, že jsou úplně zavřené nebo mají poloprovoz nebo jinou výuku než ten den je obvyklé," uvedla Seidlová.

Dobšík se ohradil proti nedělnímu výroku premiéra Petra Fialy (ODS), podle kterého odborovým vůdcům nejde o úspory a o důchody, ale o vlastní politické ambice. "Premiér si může říkat co chce. Podpora není o tom, že bychom někomu zaveleli a něco zpolitizovali, ale že to tak ti lidé od uklízeček, školníků a kuchařek vnímají," uvedl. Zopakoval, že vláda neplní vlastní programové prohlášení.

Podle Dobšíka bude prvotně dalším postupem odborů jednání. "Podle výsledků jednání se budeme zařizovat. Kolegové někteří, kteří jsou více radikální, mluví o organizování případně vícedenní stávky, mluví se o nevydávání vysvědčení, jakési protesty v období maturitních zkoušek, přijímacího řízení,“ řekl Dobšík. Doplnil, že nechce nikomu vyhrožovat. Slibovaných osm miliard by pro příští rok podle Dobšíka stačilo, ve hře jsou ale i střednědobé výhledy.

Další jednání mezi ministerstvem a odbory by mělo být 5. prosince na školské tripartitě, uvedl Dobšík. "Je možné, že se ještě uvidíme dřív. Záleží na něm, my jsme připraveni jednat tak, jak v podstatě si udělá pan ministr čas, protože mu chceme vyjít vstříc,“ řekl.

V ČR je podle statistik ministerstva školství z loňského roku okolo 5350 mateřských, 4250 základních a 1300 středních škol.

Odbory dnešní stávkou usilují mimo jiné o více peněz pro školství. Nelíbí se jim návrh nařízení vlády, který by měl snižovat maximální počty hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu. Chtějí také zabránit poklesu platů nepedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se v neděli večer omluvil rodičům, že se oni a jejich děti stali rukojmími ve sporu mezi vládou, odbory a stávkujícími.

 

Počty školských zařízení aktivně zapojených v protestu:

Praha 648
Středočeský 906
Jihočeský 369
Plzeňský 323
Karlovarský 251
Ústecký 497
Liberecký 287
Královéhradecký 545
Pardubický 457
Vysočina 566
Jihomoravský 703
Zlínský 346
Olomoucký 472
Moravskoslezský 843
Celkem 7213

Zdroj:ČMOS

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny