počkejte prosím, zpracovávám data

Praha poskytne pět milionů korun Nadačnímu fondu Univerzity Karlovy

9. 1. 2024


(čtk) Pražský magistrát dá pět milionů korun do sbírky Nadačního fondu Univerzity Karlovy na podporu rodin obětí, pedagogů a studentů postižených střelbou z loňského 21. prosince na Filozofické fakultě. Schválili to pražští radní na svém jednání. Dalšími pěti miliony korun radní posílili magistrátní odbor bezpečnosti.

Šéf krizového štábu univerzity Otomar Sláma sdělil, že ve sbírce Nadačního fondu UK se dosud sešlo kolem 72,5 milionu korun včetně příspěvků ze sbírky portálu Znesnáze21, přičemž 2,5 milionu Kč bylo již vyplaceno. Univerzita nedávno uvedla, že vybrané peníze použije na adresnou pomoc zasaženým a využití bude koordinovat s vedením fakulty.

Téměř 870 000 Kč se na podporu lidí zasažených střelbou vybralo i přes sbírku na webu brněnské Masarykovy univerzity.

"V kontextu s tragickou událostí z 21. prosince minulého roku jsme se rozhodli s kolegy z rady vyjádřit svoji solidaritu, ale potažmo solidaritu všech Pražanů s pozůstalými po obětech tohoto hrůzného činu a těm, které tato tragédie zasáhla. Věřím, že Nadační fond Univerzity Karlovy využije tyto prostředky tam, kde jsou nejvíce potřeba," uvedla primátorova náměstkyně Alexandra Udženija (ODS). "A to od pomoci s úhradou posledního rozloučení až po podporu psychologickou, terapeutickou či zdravotní," dodala.

"To, že poskytneme finanční pomoc, je to nejmenší," uvedl primátor Bohuslav Svoboda a doplnil, že Praha nabídla fakultě i provizorní prostor pro výuku ve školní budově v Bělohorské ulici v Praze 6.

Na pomoc obětem trestných činů a jejich blízkým má hlavní město také Nadační fond Bezpečná Praha.

Prosincová střelba v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v centru Prahy je nejtragičtějším podobným případem v historii Česka. Ozbrojený útočník zastřelil 14 lidí a dalších 25 zranil. Zemřel i pachatel, který spáchal sebevraždu.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny