počkejte prosím, zpracovávám data

Vysokoškolští učitelé v Česku dnes budou protestovat proti nízkým platům

28. 3. 2023


(čtk) Symbolicky v Den učitelů bude dnes část vysokoškolských pedagogů protestovat proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Do akce nazvané Hodina pravdy se podle odhadu organizátorů zapojí stovky lidí. 

Pro univerzity požadují více peněz ze státního rozpočtu a zrovnoprávnění platových tarifů mezi jednotlivými obory. Požadavky akademiků se rozhodl podpořit Vysokoškolský odborový svaz, který vyhlásil symbolickou stávkovou pohotovost. O navýšení rozpočtu vysokých škol na odměňování pedagogů dnes bude jednat ministr školství Vladimír Balaš (STAN) s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Za vyšší platy akademických pracovníků se dnes bude demonstrovat v devíti českých městech, mimo jiné v Praze, Olomouci a Českých Budějovicích. Podle informací na webu se do akce nazvané Hodina pravdy zapojí 13 fakult, zejména filozofických. Organizátoři odhadují, že se do protestu zapojí stovky vyučujících a studujících.

V Praze se učitelé humanitních a sociálněvědních oborů vydají na protestní pochod z náměstí Jana Palacha na Hradčanské náměstí. V čele průvodu protestující povalí balvan, který má odkazovat na mytologického Sisyfa, řekl v pondělí novinářům předseda Akademického senátu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Ondřej Švec.

Cílem protestu je podpořit požadavky rektorů univerzit sdružených v České konferenci rektorů (ČKR) a Asociace děkanů filozofických fakult, uvedl Švec. Rektoři požadují, aby se navýšily finance pro vysoké školy na úroveň průměru států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), tedy zhruba o deset miliard korun ročně více než nyní.

Ministr školství Balaš označil financování vysokých škol za dlouhodobě zanedbané. O zvýšení rozpočtu a odměňování pedagogů dnes bude jednat s premiérem Fialou. Ve středu by pak na výjezdním zasedání v Jeseníku mohla záležitost projednat vláda. Podle dokumentu, který minulý týden získala ČTK, by se mohl v letošním roce rozpočet univerzit na odměňování pedagogů mimořádně navýšit zhruba o 901 milionů korun.

Podpořit požadavky škol se rozhodl Vysokoškolský odborový svaz (VOS), který na dnešek vyhlásil symbolickou stávkovou pohotovost. Výstražná stávka je podle akademika Františka Kratochvíla v plánu na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Stávky v Olomouci se podle něj zúčastní i akademici z Ostravy a z Brna. K situaci ve školství se dnes dopoledne v Praze vyjádří také Českomoravský odborový svaz pracovníků školství.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny