počkejte prosím, zpracovávám data

Začíná akce Pěšky do školy, má zlepšit pohyb dětí a omezit dovážení auty

16. 9. 2022


(čtk) Dnes začíná šestý ročník akce Pěšky do školy, která se koná jako součást Evropského týdne mobility. Děti by měly během tradiční podzimní výzvy alespoň týden chodit do školy pěšky, případně přijet na kole či koloběžce. Zapojit se mohou školy, jednotlivé třídy, týmy sousedů či spřátelených rodičů s dětmi, které mohou soutěžit o ceny. Letos se do akce přihlásilo kolem 300 škol a týmů ze 157 měst. Počet přihlášených dětí a tříd je proti předchozímu ročníku trojnásobný, činí asi 70 000 žáků.

Čím méně aut podle organizátorů přijede až před školu, tím bezpečněji a příjemněji tam bude. Krátký pohyb na čerstvém vzduchu před vyučováním navíc prospěje fyzickému i duševnímu zdraví dětí.

"Nedostatek pohybu, obezita i roztěkaná pozornost jsou stále častějším problémem dětí všech věkových skupin, a právě chůze může být pro problémy dnešních dětí lékem," uvedli pořadatelé výzvy na webu.

Světová zdravotnická organizace pro děti ve školním věku doporučuje minimálně hodinu pohybu denně, to však v České republice splňuje podle odhadů jen pětina dětí. Každé čtvrté dítě ve školním věku trpí nadváhou, každé sedmé dokonce obezitou. "Počet dětí, které každodenně cestují autem, rok od roku stoupá. Zatímco dnešní třicátníci jezdívali do školy autem jen výjimečně, dnes se dopravuje do školy autem průměrně čtvrtina dětí," uvedli autoři kampaně.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny