počkejte prosím, zpracovávám data

Premiér a ministr školství zahájili školní rok na zahradnické škole v Rajhradě

4. 9. 2023


(čtk) Jednou z nejdůležitějších věcí, které škola může studentům dát, je touha být otevřený novým věcem a celý život se vzdělávat. Premiér Petr Fiala  to dnes řekl studentům střední zahradnické školy v Rajhradě na Brněnsku. Školní rok tam zahájil společně s ministrem školství Mikulášem Bekem. Fiala studentům popřál, aby se jim ve škole líbilo a měli pocit, že se dozvídají něco nového. Věří, že po škole najdou široké uplatnění.

"Nepředstírám, že jsem absolventem zahradnické školy, ale s jednou (její absolventkou) už docela dlouhou dobu žiji, takže vím, co to obnáší. Má manželka totiž zahradnickou školu absolvovala. Jiný absolvent byl můj student na politologii a dnes je velvyslancem," řekl Fiala. Uplatnění studentů je tedy podle něj široké. "Vedle praktických dovedností a teoretických znalostí je ale jednou z nejdůležitějších věcí, které škola může studentům dát, touha být otevřený novým věcem a celý život se vzdělávat. Tyto možnosti jsou nekonečné," dodal.

Fiala věří, že studenti najdou uplatnění i s ohledem na to, že společnost se čím dál tím víc dívá na přírodu a na to, co se kolem ní děje. "Chci také ocenit, že vaše škola nabízí to, po čem tak dlouho voláme, a to spojení praktického vzdělávání se všeobecným. Máte tu přírodovědné lyceum, a to je dobrá ukázka toho, jak se má u nás vzdělání rozvíjet," doplnil.

Škola vznikla v roce 1901 jako ústav pro vzdělávání zahradníků z Brna a širokého okolí. Zpočátku měla pouze ovocnářské zaměření, později se však výuka rozšířila na celou zahradnickou problematiku. V současnosti tady studuje kolem 500 žáků. Je největší zahradnickou školou v Česku, řekl její ředitel Marek Kňažík. Zřizovatelem je Jihomoravský kraj.

Na jižní Moravě je 133 středních škol a konzervatoří, navštěvuje je více než 50.000 dětí. Na téměř 500 základních škol v regionu dochází kolem 115 000 dětí. Téměř 700 mateřských škol navštěvuje přes 41 000 dětí.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny