počkejte prosím, zpracovávám data

Soutěž pro školy i školky: Finále Zdravé 5 učí děti vařit a získat povědomí o zdravém jídle

31. 3. 2023


Právě teď běží 11. ročník kuchařské soutěže pro děti s názvem Finále Zdravé 5. Letošním námětem je vedle zdraví také udržitelnost. Malí kuchaři mají za úkol připravit pokrmy ze sezónní zeleniny, ovoce nebo luštěnin. Ti nejlepší se na konci května utkají ve velkém finále o zajímavé věcné i zážitkové výhry. Přihlášky jsou otevřené do konce dubna.

Do soutěže se mohou přihlásit tříčlenné dětské týmy ze školek, škol, dětských domovů i dalších neziskových organizací. Při přípravě pokrmu se musí vejít do rozpočtu 200 korun, na který přispívá Nadační fond Albert. Nově se soutěžící mají za úkol zamyslet také nad tím, aby využili všechny suroviny beze zbytku a předešli plýtvání.

„Cílem Finále Zdravé 5 je podpořit zájem dětí o přípravu zdravého a udržitelného jídla. Díky soutěži se mohou naučit základy vaření a získají také větší povědomí o tom, jaké potraviny jsou prospěšné, kde se vůbec berou a proč s nimi nesmíme plýtvat,“ popisuje Alena Paldusová, manažerka Nadačního fondu Albert.

Děti připravují jídla s příběhem

Týmy se mohou přihlašovat do 30. dubna. Poté odborníci ze Zdravé 5 rozhodnou podle originality receptů, kvality jeho přípravy a dalších kritérií. Jedním z nich je příběh, který se s pokrmem pojí, tedy proč jej tým vybral a koho jím pohostil. Může jít o rodiče či spolužáky, učitele nebo třeba sociálně znevýhodněné a jinak potřebné.

Zápolení i inspirace ve velkém finále

Vše pak vyvrcholí na konci května ve velkém finále v Praze. „Děti během finálového dne načerpaly mnoho inspirace a s nadšením sledovaly práci profesionálů při krájení zeleniny nebo cukrářském zdobení. Účastnili jsme se již po několikáté a vždy jsme ohromeni tím, kolik nových nápadů soutěž přináší,“ říká za loňský vítězný tým základní a mateřské školy Studnice Renata Řídká.

Jak se přihlásit do Finále Zdravé 5

Stačí vyplnit registrační formulář a nahrát recept s kvalitními fotografiemi z přípravy i stolování na webové stránky www.zdrava5.cz a připojit příběh, koho tým pohostil a proč. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna 2023.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny