počkejte prosím, zpracovávám data

Masarykova univerzita připomněla dílo konzervativního filozofa Scrutona

3. 3. 2023


(čtk) Masarykova univerzita v Brně se včera přihlásila k odkazu Rogera Scrutona, britského konzervativního filozofa. Scruton podporoval činnost podzemní univerzity v totalitním Československu a sám se na ní aktivně podílel. Jeho jméno nově nese posluchárna v budově na Komenského náměstí. Před vstupem do místnosti také přibyla pamětní deska. Medaili Rogera Scrutona obdrželi někdejší spoluorganizátoři seminářů podzemní univerzity Jiří Müller a Miroslav Pospíšil, a to za přínos v oblasti obrany lidské důstojnosti a lidských práv.

Filozof, estetik, politolog a spisovatel Scruton žil v letech 1944 až 2020. Bývá řazen k hlavním představitelům konzervatismu. V Československu za totality spolu s dalšími kolegy ze zahraničí vedl semináře v Praze, Brně a Bratislavě. Účastnili se jich lidé, jimž režim neumožnil studium na vysokých školách, ale také ti, kteří si chtěli rozšířit obzory nad rámec ideologicky zatíženého vzdělávání. Na semináře v Brně docházeli také pozdější rektoři Masarykovy univerzity Milan Jelínek, Jiří Zlatuška a Petr Fiala - současný premiér za ODS.

Pocta Scrutonovi byla součástí Masarykových dnů, které pořádá brněnská univerzita vždy v období výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Letošní téma zní Odpovědnost intelektuálů.

"Letos jsme se zaměřili na příležitost k oslovení nejen akademické veřejnosti, ale všech zájemců o problémy odpovědnosti, neboť se můžeme na konkrétních příkladech lidí, kterých si vážíme, seznámit s jejich zodpovědným přístupem na úrovni politické, společenské nebo kulturní," uvedl prorektor univerzity Jiří Hanuš.

Po včerejšku, věnovaném Scrutonovu odkazu, pokračují Masarykovy dny v pátek vystoupením ruského exilového historika Andreje Zubova. Podle mluvčího Masarykovy univerzity Radima Sajbota jde o první přednášku Zubova pro širší veřejnost po jeho příchodu do Brna. Na Masarykově univerzitě dosud přednášel jen pro akademickou obec. 

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny