počkejte prosím, zpracovávám data

Systém elektronických přihlášek na SŠ by se měl dnes spustit pro veřejnost

2. 2. 2024


(čtk) Elektronický systém přihlašování na střední školy (DiPSy) by se měl dnes spustit pro veřejnost. Původně se měl systém otevřít ve čtvrtek 1. února, organizace Cermat, která je za přípravu přijímacího řízení odpovědná, ale kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti spuštění systému odložila. Ministr školství, zástupci Cermatu i školských asociací doporučili rodičům, aby zachovali klid a vyčkali.

Uchazeči, respektive jejich zákonní zástupci, mohou přihlášky podávat do 20. února. O případném prodloužení termínu by mělo ministerstvo školství rozhodnout příští týden. Zda a o jak dlouhou dobu se podávání přihlášek prodlouží, záleží podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) na tom, jak moc se otevření systému zpozdí.

Organizace Cermat ve čtvrtek oznámila, že problémy v programu odstranila, nicméně musí systém znovu otestovat z hlediska bezpečnosti. Podle ředitele organizace Miroslava Krejčího spustí systém zřejmě dnes večer. Podle Beka se vyskytl problém, který neohrozil systém jako celek, ale šlo o technický problém v jedné funkci z mnoha. Ve čtvrtek večer ministr oznámil, že funkce vkládání příloh byla opravena, je ale třeba ověřit funkčnost celého systému a otestovat jeho bezpečnost. "Podle vyjádření Cermatu bude systém spuštěn během pátku," uvedl Bek.

Nově si mohou žáci podat tři přihlášky místo dvou, určí na nich, na jakou školu chtějí nejvíce. Uchazeči budou do oborů přijatí na základě výsledků jednotné přijímací zkoušky, která se bude konat v dubnu, a svých priorit. Čas a datum podání přihlášky neovlivňuje šanci žáků na přijetí na střední školu.

Přihlášky bude možné kromě elektronického způsobu podávat také takzvanou hybridní formou, tedy kombinací tištěných přihlášek s podporou elektronického systému, případně stejně jako v předchozích letech papírovou formou. Nový systém má zjednodušit proces přijímání na střední školy a omezit chaos, který ho provázel v minulých letech. Proti předchozím rokům odpadne mimo jiné administrativa se zápisovými lístky a odvoláním.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny