počkejte prosím, zpracovávám data

Nejvíc bodů v přijímacích testech měli deváťáci z Prahy, nejmíň v Ústeckém kraji

22. 5. 2024


(čtk) V jednotných přijímacích zkouškách na střední školy letos dosáhli nejvyššího počtu bodů žáci devátých tříd z Prahy, v průměru měli za matematiku a český jazyk 61 bodů. Na vybranou školu se nicméně mezi uchazeči z hlavního města v prvním kole přijímacího řízení dostalo v porovnání s ostatními kraji nejméně žáků, zhruba 84 procent. Naopak deváťáci z Ústeckého kraje, kterých bylo na čtyřleté maturitní obory přijato nejvyšší procento, téměř 98 procent, dosahovali při testech nejméně bodů. V průměru 46,5 bodu. Rozdíl v bodovém zisku přijatých uchazečů z metropole a Ústeckého kraje byl ještě vyšší, v průměru činil 22 bodů. 

Uchazeči o studium na střední škole dělali jednotné přijímací zkoušky z češtiny a matematiky v dubnu. Žáci devátých tříd z Prahy, kteří se na základě nich dostali na maturitní obor, dosahovali v průměru 70 bodů, nepřijatí 48 bodů. Uchazeči přijatí na SŠ s maturitou z Ústeckého kraje získali v testech průměrných 48 bodů, nepřijatí měli v průměru o 16,5 bodu méně.

Co do úspěšnosti u přijímacích zkoušek skončili za pražskými deváťáky žáci ze Středočeského kraje, kteří získali průměrných 58 bodů, přičemž ti přijatí měli v průměru 62 bodů a nepřijatí 45. Na druhém konci žebříčku se spolu s žáky z Ústeckého kraje umístili zájemci o středoškolské studium z Karlovarského kraje. Shodně měli u jednotných přijímacích testů z matematiky a češtiny v součtu průměrných 46,5 bodu.

V celém Česku bylo podle dat, které ministerstvo zveřejnilo minulý týden, přijato na střední školu v prvním kole řízení 94 procent žáků devátých tříd. Zhruba 70 procent ze všech více než 99.000 deváťáků se dostalo na školu, které dali nejvyšší prioritu. "V  prvním kole dosahovali přijatí uchazeči do čtyřletých oborů v jednotné přijímací zkoušce průměrně 59 bodů v součtu za matematiku a český jazyk (průměrně se jednalo o 31 bodů z českého jazyka a 27,5 bodu z matematiky)," uvedlo nyní ministerstvo. Všichni uchazeči měli podle úřadu u testů průměrných 56 bodů.

Z Prahy se na střední školu hlásilo 9420 deváťáků a 7896 z nich bylo přijato. V žádaných oborech, jako jsou gymnázia, byli mnozí zájemci nepřijati z důvodu nedostatečné kapacity, nikoli kvůli nesplnění podmínek přijímacího řízení. Úspěšnost pražských deváťáků v přijetí na střední školu ovlivňuje i to, kolik lidí se na pražské školy hlásí z jiných krajů. Podle dat ministerstva bylo letos ze všech přijatých uchazečů na střední školy v Praze 58,6 procenta s trvalým bydlištěm v hlavním městě. Dalších téměř 13 procent přijatých bylo z okresu Praha-západ a 9,6 procenta z okresu Praha-východ.

Podobná situace jako v Praze je podle ministerstva i v Brně, kde mělo trvalé bydliště 49,3 procenta všech přijatých uchazečů na tamní školy. Dalších 26,4 procenta přijatých uchazečů bylo z okresu Brno-venkov, pět procent z okresu Vyškov.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny