počkejte prosím, zpracovávám data

Termín pro přihlášky na střední školy se neprodlouží, zůstává do 20. února

6. 2. 2024


(čtk) Termín pro podávání přihlášek na střední školy ministerstvo školství neprodlouží, zůstává do 20. února, řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Ministerstvo chce podle mluvčí Terezy Fojtové zachovat čas pro ředitele škol na kontrolu přihlášek. Prodloužení lhůty ministerstvo zvažovalo kvůli problémům v systému elektronických přihlášek, který se minulý týden namísto ve čtvrtek ráno otevřel zájemcům o studium a jejich rodičům až v pátek pozdě večer.

"Prodloužení termínu podávání přihlášek by zkrátilo dobu, ve které mohou ředitelé přihlášky zkontrolovat, naplánovat školní kola přijímacích zkoušek a kontaktovat uchazeče a rodiče v případech, kdy je nutné řešit individuální situace," uvedla Fojtová. Za první tři dny fungování elektronického systému lidé podle ní podali téměř 20 000 přihlášek.

Za přípravu přijímacího řízení včetně elektronického systému je zodpovědná státní organizace Cermat. Otevření přihlášek přes internet, které stát letos zavedl s cílem zjednodušit proces přijímání na střední školy a omezit chaos z předchozích let, Cermat minulý týden pozdržel kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti. Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí minulý týden uvedl, že by byl raději, aby se termín pro podání přihlášek kvůli napjatému harmonogramu neprodlužoval.

Uchazeči mohou přihlášky na školy vedle plně elektronického způsobu podávat také takzvanou hybridní formou, tedy kombinací tištěných přihlášek s podporou elektronického systému, případně stejně jako v předchozích letech papírovou formou. Hybridních přihlášek bylo o víkendu podáno zhruba deset procent, uvedl dříve ředitel Cermatu.

Na střední školy by se letos mělo podle ministerstva hlásit až 106.000 žáků devátých tříd základních škol a tisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia, studentů středních škol, kteří chtějí změnit obor, nebo dospělých uchazečů, kteří se hlásí do dálkového či večerního studia. Krejčí dříve řekl, že se počítá zhruba se 120 000 uchazeči.

Přijímací zkoušky pro čtyřleté obory a obory nástavbového studia se konají 12. a 15. dubna, pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií 16. a 17. dubna.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny