počkejte prosím, zpracovávám data

Odboráři předali premiérovi požadavky k valorizaci platových tarifů učitelů

17. 12. 2022


(čtk) Zástupci školských odborů předali ve čtvrtek dopisem premiéru Petru Fialovi (ODS) své požadavky k rozdělení peněz na přidání pedagogům mezi základní složky platů a odměny, řekl předseda školských odborů František Dobšík. Na požadavku, aby do tarifů šlo 80 procent slíbeného navýšení rozpočtu na platy, se odboráři minulý pátek shodli s ministrem školství Vladimírem Balašem (STAN). Lídři koaličních stran ale dohodu nepotvrdili. Odboráři podle své mluvčí Jany Kašparové ponesou na úřad vlády petici potvrzující jejich žádost s asi 19 000 podpisy.

To, že dohodu ministra a odborářů lídři koalice neschválili, označil Dobšík za nedorozumění. Podle něj dříve avizovali podporu změny v odměňování učitelů ministr školství i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Odboráři se proto nyní obrátili dopisem na premiéra, který se podle Dobšíka koaličního jednání neúčastnil. V dopise uvedli, že jimi navržené opatření je adekvátní současné situaci se zvyšováním cen spotřebního zboží.

Na valorizaci základní složky platu neboli tarifu pedagogických pracovníků by podle vedení odborů mělo jít 80 procent z částky, o kterou se platy v roce 2023 mají navýšit. Takový způsob rozdělení peněz by podle odborářů byl v souladu s programovým prohlášením vlády. V něm se kabinet zavázal, že bude klást důraz na udržení 20procentního podílu nadtarifních složek platu. Státní rozpočet na rok 2023 počítá s navýšením na platy pedagogů o čtyři procenta. Podle odborů se nyní růst předpokládá pouze u nenárokové složky platů, tedy peněz na odměny.

"Přidání do tarifního platu představuje jistotu, že bude alespoň částečně kompenzována inflace a zabrání se nespravedlnosti v odměňování pedagogických pracovníků. Jenom nárokové tarify zaručí, že tuto část platových prostředků nebude možno přesouvat na úhradu různých jiných výdajů," uvedli odboráři v petici.

Dosud dokument podepsalo asi 19.000 lidí. V pondělí předají odboráři petici na úřad vlády, informovala Kašparová. Petici v minulém týdnu převzal ministr Balaš, tehdy měla 13.000 podpisů. Navýšení tarifní složky platů podporují podle Kašparové také Unie školských asociací ČR CZESHA a Svaz průmyslu a dopravy.

Tabulkové platy ve školství letos rostly, ale zvyšovaly se méně, než bylo plánováno v návrhu rozpočtu na rok 2022 připraveném vládou Andreje Babiše (ANO). Platové tabulky pro pedagogy se zvýšily od 1. ledna 2022 o dvě procenta. Průměrný hrubý měsíční výdělek učitelů byl loni podle Českého statistického úřadu 46.843 Kč, což odpovídalo 115 procentům průměrné celorepublikové mzdy.

Vláda ve svém programu slíbila platy pedagogů na 130 procentech průměrné mzdy. Zakotvení pravidla o výši učitelských výdělků předpokládá novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou dnes v prvním čtení schválili poslanci. Ministerstvo školství podle své mluvčí Anety Lednové počítá s nárůstem platů na 130 procent průměru od roku 2024.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny