počkejte prosím, zpracovávám data

Středním školám Pardubického kraje chybějí peníze na nepedagogické pracovníky

26. 4. 2024


(čtk) Ředitelé středních škol, které zřizuje Pardubický kraj, nemají dost mzdových prostředků na odměňování nepedagogických pracovníků. Musejí si vypomáhat z peněz určených na odměny učitelů, řekl  vedoucí odboru školství krajského úřadu Martin Kiss. Zatím ale kvůli obtížím s financováním zaměstnanců nemusely školy nikoho propustit.

"Na pokrytí tabulkových platů a přiznaných osobních ohodnocení peníze stačí všem školám. Je to ale na úkor toho, že z rozpočtu, který měly na odměny, musí ukrojit peníze z učitelských platů a z toho dorovnávají chybějící peníze na provozní nepedagogické zaměstnance. Tím se snižuje možnost odměňování učitelů," uvedl Kiss. Na jedné ze škol to například znamenalo, že každý učitel přišel o možnou odměnu 20 000 korun ročně.

Podle něj není na školách v kraji dost tabulkových úvazků pro nepedagogické pracovníky, a to jak obsazených, tak neobsazených. Z těch druhých školy zaměstnancům přilepšovaly, když se jim podařilo zvládnout práci uklízeček, školníků či kuchařek s menším počtem lidí.

V březnu ministr školství Mikuláš Bek (STAN) informoval, že ministerstvo je připravené poslat krajům dodatečné peníze na financování 2500 nepedagogických pracovníků ve školách. Na financování těchto pozic chybělo podle rozpočtu, který ministerstvo poslalo na začátku února školám, zhruba 800 milionů korun. "Problém je, že žádný kraj si na ty peníze nemůže sáhnout, protože pokud škole stačí prostředky na tabulkový plat a osobní ohodnocení, nemohou o ně požádat. Jestli ministerstvo nezmění metodiku, nevím, jak to dopadne," řekl Kiss. Pardubický kraj na mzdy ve středních školách odmítl poskytnout peníze.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny