počkejte prosím, zpracovávám data

Lyžařské kurzy na školách v Olomouckém kraji podražily zhruba o čtvrtinu

11. 11. 2022


(čtk) Zhruba o čtvrtinu podražily lyžařské kurzy, které v nadcházející sezoně plánují základní školy v Olomouckém kraji. Svou roli hraje vyšší cena ubytování, dopravy, ale místy i zdražení skipasů. Týdenní pobyt na horách nyní vyjde podle oslovených ředitelů škol zhruba na 5500 až 7500 korun. Více si rodiče připlatí i za zapůjčení lyžařské výbavy. Zvýšení cen se projevilo na účasti, některé školy hlásí menší zájem než obvykle.

Například Základní škola Velká Dlážka v Přerově počítá s cenou kurzů okolo 7000 až 7500 korun. "Letos plánujeme oba lyžařské kurzy - pro 1. i 2.stupeň. Udělali jsme si průzkum mezi rodiči a zájem je sice menší, ale pořád jsme schopni naplnit plánovanou kapacitu. Po konzultaci s poskytovateli služeb jsme udělali cenovou kalkulaci a kurzy by měly být dražší zhruba o 20 až 25 procent oproti loňsku. Šestidenní kurz by měl vyjít na 7000 až 7500 korun. Výsledná cena však nakonec vzejde z výběrového řízení, které se právě chystáme vypsat," řekl ředitel školy Martin Černý.

Škola tradičně pořádá kurzy v lyžařském středisku v Karlově, podle mluvčího Ski Arény Karlov Borise Keky však cena ski pasů nevzroste, kurzy se tak prodraží především kvůli ubytování a dopravě. " Ve Ski Aréně Karlov děláme vše proto, aby ceny skipasů zůstaly pro letošní sezonu v loňské výši. Pokud nenastanou nějaké nepředvídatelné okolnosti, tak bychom zdražovat neměli," řekl Keka.

Žáci sedmých tříd Základní školy Za mlýnem v Přerově zaplatí za pětidenní kurz zhruba 5200 korun. "Loni stál pětidenní lyžařský kurz 4200 korun včetně ubytování, stravy, dopravy a skipasu, letos to bude navýšení asi o 1000 korun, tedy přibližně 5200 korun. Samozřejmě je ještě otázka růstu cen energií a pohonných hmot. Pokles zájmu žáků asi bude, odhaduji tak o 15 až 20 procent," řekl ředitel školy Petr Zbořil. V červnu projevilo zájem 38 rodičů, v současnosti je to kolem třiceti. "Asi se vyskytnou rodiny, které si nebudou moci lyžařský kurz pro své dítě dovolit, ale konkrétní informace od rodičů nemám. Snažíme se zajistit ubytovací kapacity relativně levněji tak, aby si lyžařský kurz mohlo dovolit co nejvíce žáků naší školy," doplnil ředitel.

Lyžařský kurz pro žáky sedmé třídy má v plánu i Fakultní základní škola Holečkova v Olomouci. "V daném momentu je přihlášeno okolo 70 procent žáků ze 7. tříd. Náklady na týdenní lyžařský výcvikový kurz se zvýší zhruba o 1300 korun, doufejme že ne o více. Ti, kteří se nepřihlásili, mají převážně problém s náklady na kurz, je potřeba přičíst i položky za případné vypůjčení lyžařské výzbroje a pořízení výstroje," řekl ředitel školy Peter Bazger. Zdražení potvrzují i zástupci půjčoven - například v olomoucké půjčovně lyžařského vybavení Skimax ceny zvýšili o deset procent.

Na kurz se i přes vyšší ceny chystají děti také ze Základní školy Mozartova v Olomouci, žáci vyjedou v druhé polovině února na Severomoravskou chatu na Šumpersko. Zamířit sem má 45 žáků s instruktory školy. "Zaznamenali jsme nárůst oproti loňskému roku o 25 procent, jde především o ubytování včetně vleku a dopravu, cena vyjde na 5500 korun," řekl ředitel školy Zbyněk Kundrum.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny