počkejte prosím, zpracovávám data

Rektor UP odvolal výpověď děkana přírodovědecké fakulty Martina Kubaly

23. 11. 2022


(čtk) Rektor Univerzity Palackého v Olomouci Martin Procházka se rozhodl odvolat výpověď děkanovi přírodovědecké fakulty Martinu Kubalovi. Děkan, dlouholetý kritik vzniku olomouckého vysokoškolského ústavu CATRIN, výpověď obdržel v říjnu, pracovní poměr mu měl skončit k 31. prosinci. Důvodem výpovědi bylo údajné podezření ze zneužití osobních údajů, univerzita kvůli tomu podala i trestní oznámení. Rektor odvolání výpovědi odůvodnil dvojím právním výkladem, doufá ve zklidnění situace, uvedl to v úterý večer na svých stránkách univerzitní Žurnál.

Odvolání děkana kritizoval akademický senát přírodovědecké fakulty, který jej do funkce děkana zvolil. Podle nich rektor svým krokem porušil zákon o vysokých školách, senátoři argumentovali tím, že děkana bez souhlasu senátu sesadit nemůže. "Rektor stál před nelehkým rozhodnutím, neboť ve věci možnosti výpovědi zaměstnanci univerzity jmenovaného do funkce děkana existuje s ohledem na nedostatečnou úpravu v zákoně o vysokých školách dvojí právní výklad," uvedla univerzita ve svém prohlášení.

Obě stanoviska obhajující oba právní závěry, tedy jak ten, že děkanovi lze dát výpověď, tak i ten, že děkanovi nelze dát výpověď bez jeho předcházejícího odvolání z funkce, měl rektor k dispozici. Přednost se rozhodl dát nakonec výkladu, který v tomto případě děkanovi poskytuje ochranu související s autonomií fakult a akademickými svobodami nad rámec zákoníku práce. Ochrana má garantovat stabilitu funkce. "Další postup v dané věci je tedy již v rukou akademických orgánů. Rektor je přesvědčen, že jeho rozhodnutí zklidní současnou vyhrocenou situaci a namísto emočních reakcí nastoupí racionální uvažování a řešení podstaty věci," stojí v prohlášení.

Děkan Kubala se zpětvzetím výpovědi souhlasil, podle vedení UP se tím celý pracovněprávní spor uzavřel. Kauza uniklých dat, ve které děkan použil u soudu ve sporu s jedním se zakladatelů ústavu CATRIN jeho e-mailovou komunikaci, což bylo původním důvodem Kubalovy výpovědi, však uzavřena není. Univerzita podala v této souvislosti trestní oznámení. "Mohu potvrdit, že jsme od Univerzity Palackého v Olomouci přijali oznámení, které aktuálně prověřujeme," potvrdila nedávno ČTK olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Biofyzik Kubala je v čele přírodovědecké fakulty druhé volební období, loni v prosinci obhájil svou funkci. Vedl fakultu v období zatíženém spory kvůli vzniku vysokoškolského ústavu CATRIN, pod jehož křídla přešla špičková vědecká centra fakulty. Podle vedení přírodovědecké fakulty vznik ústavu fakultu poškodil, děkan dlouhodobě kritizuje vyvedení majetku, projektů a zaměstnanců spojených s vědeckými centry. Vedení UP to odmítá a upozornilo na to, že vznik ústavu schválily nejvyšší akademické orgány, a jejich rozhodnutí by se mělo respektovat.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny