počkejte prosím, zpracovávám data

Ministr Bek dnes bude jednat o penězích pro školy se zástupci odborů a ředitelů

12. 2. 2024


(čtk) Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se dnes setká se zástupci školských odborů a asociace sdružují ředitele škol. Jednat budou o rozpisu rozpočtu pro regionální školství, který ministerstvo školství rozeslalo školám a který podle odborářů nerespektuje předchozí dohody. Bek v neděli uvedl, že v příštích dnech se zástupci škol setkají i s premiérem Petrem Fialou (ODS), protože o řešení by musela rozhodovat celá vláda.

Bek kritiku odborů odmítá, část aktérů si podle něj totiž některá pravidla, která jsou součástí rozpisu rozpočtu, vykládá chybně. Na dnešní schůzce chce představit možnosti řešení. Rozpočet pro státní mateřské, základní a střední školy je podle ministerstva školství (MŠMT) o 4,97 miliardy vyšší než loni, činí 187,87 miliardy korun.

Ve sporu jde zejména o financování pracovních míst nepedagogů, jako jsou například školníci, kuchaři nebo IT pracovníci. Bek tvrdí, že splnil svůj závazek, že školy přijdou jen o peníze na pozice, které jsou stejně neobsazené. Ukázalo se ale, že na 7500 nefinancovaných místech je 2500 reálných zaměstnanců, z nichž 500 je možné financovat z krajské rezervy. S premiérem a zástupci škol chce proto ministr jednat právě o zbývajících 2000 místech nepedagogických pracovníků.

Bek zároveň upozornil, že ministerstvo školství nemá nad školami personální pravomoc. Stát podle něj školám přiděluje balík peněz, neřeší jejich určení pro konkrétní pracovní místa. O nich rozhodují ředitelé.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny