počkejte prosím, zpracovávám data

Elektronický systém přihlášek na SŠ se kvůli problému s přílohami spustí později

1. 2. 2024


(čtk) Elektronický systém pro přihlášky na střední školy, který se měl dnes po půlnoci poprvé otevřít uchazečům, bude kvůli problémům s nahráváním příloh spuštěný později, ráno sdělila mluvčí ministerstva školství Tereza Fojtová. Dnes se začne systém znovu testovat z hlediska bezpečnosti a spustí se pravděpodobně v pátek večer, řekl ředitel Cermatu Miroslav Krejčí. Přihlášky mohou žáci, respektive jejich rodiče, podávat do 20. února, termín se podle Krejčího nemění.

"Spuštění elektronického podání přihlášek na střední školy (DiPSy) bylo odloženo z důvodu komplikací s nahráváním příloh. Jakmile Cermat problém vyřeší, bude systém znovu otestován z hlediska bezpečnosti. Za vzniklé komplikace se omlouváme. O dostupnosti systému budeme informovat," uvedla Fojtová.

Krejčí řekl, že kvůli problémům s nahráváním některých příloh a následnému ověření bezpečnosti nebylo možné systém spustit dnes v noci, jak bylo v plánu. Během dneška se proto zopakují takzvané penetrační testy, které prověří bezpečnost systému. Přesný termín spuštění elektronických přihlášek podle něj záleží na kapacitě externích odborníků, které Cermat osloví. Doufá, že systém se podaří spustit v pátek večer.

Na webových stránkách Digitálního přihlašovacího systému, který připravil Cermat, se ráno zájemcům ukázala jen informace, že elektronické podání přihlášek na střední školy bude spuštěno 1. února 2024. Později přibyla omluva a informace, že spuštění systému bylo odloženo "z důvodu opravy funkční chyby a potřeby opakovaného prověření bezpečnosti kvůli většímu zásahu do systému". "Předpokládané datum spuštění systému je páteční večer, ale může se ještě změnit," uvedli dnes ráno autoři systému.

Přihlášky bude možné kromě elektronického způsobu podávat také papírovou formou s podporou elektronického systému, případně zůstat stejně jako v předchozích letech u papírové formy. Žáci si budou nově moci podat tři přihlášky místo dvou a určí na nich, na jakou školu chtějí nejvíce. Uchazeči budou do oborů přijati na základě výsledků jednotné přijímací zkoušky a svých priorit. Nový systém má zjednodušit celý proces přijímání na střední školy a omezit chaos, který ho v minulých letech provázel.

Elektronický systém podávání přihlášek je propojený se základními registry. Digitální a informační agentura (DIA) proto kvůli očekávanému náporů uživatelů posílila o 45 procent systém Identity občana, prostřednictvím kterého se budou lidé do systému hlásit. Opatření agentura přijala kvůli nedávným problémům při přihlašování do nové aplikace eDoklady.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny