počkejte prosím, zpracovávám data

V Boršicích na Uherskohradišťsku otevřeli zrekonstruovanou základní školu

5. 9. 2022


čtk) V Boršicích na Uherskohradišťsku dnes slavnostně otevřeli zrekonstruovanou budovu základní školy. S rozpočtem téměř 72,2 milionu korun šlo o největší investici v historii obce, ve které žije přes 2100 lidí. Škola má novou přístavbu, která umožní, aby se žáci učili na jenom místě. Dosud část školáků docházela do školní budovy vzdálené od základní školy více než půl kilometru. Nové je i vybavení oborových učeben, sdělili zástupci Centra pro regionální rozvoj České republiky. Do školy dochází zhruba 230 žáků.

Přestavba Základní školy Františka Horenského v Boršicích začala před dvěma lety. Více než 32 milionů korun z celkových nákladů pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). "Dokončená nová přístavba základní školy po mnoha letech zajistí školní výuku našich žáků na jednom místě. Obec získala školu, která je moderní, zajistí plnohodnotnou a třeba i nadstandardní výuku našich dětí i dětí z okolních obcí. Díky tomu bude našim potomkům sloužit další desítky let," řekl starosta obce Roman Jílek (Zelení).

Upravený je celý areál školy včetně venkovních prostranství. Stavební zásahy zajistily navýšení kapacity oborových i kmenových učeben. Díky bezbariérovému vstupu a výtahu je výuka v budově lépe dostupná pro žáky se speciálními potřebami. Vybavení učeben umožňuje zavádění nových výukových metod v oblastech jazykového rozvoje, informační gramotnosti, přírodních věd i technických a řemeslných oborů.

Učebna jazyků pro první stupeň nyní disponuje například dotykovou podlahou. V multimediální učebně jsou učitelům a žákům k dispozici nejen standardní počítače, ale také robotické soupravy a 3D tiskárna. Kromě plně vybavených laboratoří mohou učitelé chemie, zeměpisu a přírodovědy využívat také virtuální realitu s interaktivními programy, které umožňují prohlídku lidského těla nebo cestování. Nechybí akvárium s vodními živočichy a terárium s chameleonem.

V letech 2014 až 2020 bylo podle zástupců Centra pro regionální rozvoj České republiky na investice do školství z IROP vyčleněno 21,6 miliardy korun, přičemž 7,8 miliardy korun směřovalo do základních škol. Ve Zlínském kraji to ve 135 případech umožnilo modernizaci nebo výstavby nových odborných učeben základních škol, včetně pořízení vybavení a zabezpečení bezbariérovosti.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny