počkejte prosím, zpracovávám data

Do projektu Obědy do škol se v Olomouckém kraji zapojí i střední školy

16. 8. 2023


(čtk) Do projektu Obědy do škol, který umožňuje bezplatné stravování ve školních jídelnách dětem z chudších rodin, se v Olomouckém kraji mohou poprvé zapojit i střední školy. Na projekt je v krajském rozpočtu pro nadcházející školní rok vyčleněno 8,7 milionu korun, což je dvojnásobek oproti částce pokrývající tyto obědy v předchozím školním roce, řekl krajský radní pro školství Aleš Jakubec. Do projektu je v kraji dosud zapojeno 86 školských zařízení. Kraj se na něm podílí deseti procenty, zbytek částky hradí dotace.

"Na bezplatné stravování ve školách mají nárok žáci, jejichž rodina je ohrožena chudobou, nachází se v hmotné nouzi a podobně. Cílem projektu je, aby měli všichni školáci přístup ke kvalitní stravě," uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Olomoucký kraj podporuje bezplatné stravování dětí v mateřských a základních školách od školního roku 2019/2020. "Pro nastávající školní rok 2023/2024 přešla podpora takzvaných obědů do škol nově do operačního programu Zaměstnanost plus. Dotační titul je z ministerstva práce a sociálních věcí. Kraje musely vypsat své vlastní dotační programy a podmínky výzvy umožnily do portfolia příjemců zařadit také střední školy," řekl radní Jakubec. Podle něj je logické podpořit spolu s dětmi z mateřských a základních škol táké studenty středních škol. Jejich zájem zatím kraj nedokáže odhadnout.

Školy a školská zařízení mohou žádosti o dotace podávat až do 1. září. Například na ZŠ Boženy Němcové v Přerově už o něj požádaly rodiče 80 dětí, loni to bylo 130 dětí. Rodiče musejí odevzdat na školy čestná prohlášení ohledně pobírání jedné z dávek hmotné nouze. "Jsou to děti napříč všemi ročníky. Ve škole máme 230 dětí, využívala by toho tak třetina žáků," řekla ředitelka školy Ilona Bočinská.

Podle krajského radního Jakubce by částka 8,7 milionu korun měla být podle dosavadních zkušeností i po rozšíření o střední školy plně dostačující. Ve školním roce 2021/2022 využilo podporu bezplatného stravování dětí a žáků více než sedm desítek škol. Náklady na úhradu stravného pro zhruba 800 dětí se pohybovaly kolem 3,5 milionu korun. V uplynulém školním roce 2022/2023 se do projektu zapojilo 86 škol, což představuje zhruba tisícovku dětí. Náklady by měly přesáhnout čtyři miliony korun. Letošní částka je tak dvojnásobná, dodal Jakubec.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny