počkejte prosím, zpracovávám data

Liberecká univerzita počítá kvůli energiím s dalším zdražením kolejí o pětinu

17. 10. 2022


(čtk) Technická univerzita v Liberci zdraží od listopadu ubytování na svých kolejích ze současných 112 korun za den na 120 korun, je to nárůst zhruba o sedm procent. Ještě větší zdražení ale čeká studenty od Nového roku, kdy by se cena měla zvýšit o pětinu na 145 korun. Důvodem jsou rostoucí náklady, zejména ceny energií, řekla ředitelka Kolejí a menz Technické univerzity Liberec Iva Šídová. Od listopadu tak budou studenti platit až 3720 korun měsíčně, od ledna až 4495 korun za měsíc.

"V letošním roce dáváme na energie kolem 16 až 20 milionů korun, pro příští rok už se ale bavíme o 40 milionech. To, jak se vyvíjejí ceny, se musí zohlednit, koleje jinak nemohou přežít," doplnila Šídová. Není podle ní možné hradit zvýšené náklady na provoz třeba z prostředků na mzdy. "Pokud se budou ceny vyvíjet příznivěji a peníze budou stačit, jsme připraveni jít v dalším období s cenou i níž, pokud to bude naopak, nelze vyloučit další zdražení," dodala.

Nový akademický rok zahájila liberecká univerzita s 6700 studenty. Navzdory zdražování je podle Šídové zájem o ubytování na kolejích velký. "V současné době je na kolejích 2333 ubytovaných studentů a také 206 ukrajinských uprchlíků. Koleje jsou plně vytížené, všechna lůžka, která bylo možné obsadit, jsou obsazená. Museli jsme využít i výsuvná lůžka, takže na některých pokojích jsou studenti po třech," řekla. V minulosti škola ubytovávala studenty i po jednom na pokoji, to ale podle ní kvůli velkému zájmu není letos možné.

Liberec patřil v minulých letech k univerzitním městům s nejdostupnějším ubytováním, kolej dostal prakticky každý, kdo o ni požádal. Škola nabízí ubytování hotelového typu v areálu Harcov většinou ve dvoulůžkových pokojích s vlastním zázemím. K dispozici je tam 2552 lůžek, díky výsuvným postelím je celková kapacita kolejí 3084 míst. V současné době je ale o něco nižší, protože ještě jeden z šesti pavilonů slouží pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny, většinou jde o matky s dětmi.

V posledních letech přibývalo i v Liberci studentů, kteří před bydlením na koleji dávali přednost soukromí, nájmy ale zdražily. Studentům nabízí ubytování třeba vila Harcov zhruba dva kilometry od kampusu, kde měsíc bydlení přijde ve dvoulůžkovém pokoji na 4200 korun, loni byl o 500 korun levnější. O 1500 korun na 5500 až 6000 korun zdražil jednolůžkový pokoj. Pronájem bytu je ještě dražší, nezařízená garsonka se teď v Liberci pronajímá za ceny od 9000 korun, ale bez záloh na služby a energie. Před rokem bylo možné najít bydlení i za polovinu, a to včetně služeb a energií.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny