počkejte prosím, zpracovávám data

Bek: Požadavek odborů na zvýšení rozpočtu vysokých škol v roce 2024 je nereálný

17. 10. 2023


(čtk) Požadavek odborů a iniciativy Hodina pravdy, které dnes na některých vysokých školách organizovaly stávky a protesty, na zvýšení rozpočtu univerzit v příštím roce o tři až čtyři miliardy korun oproti letošku dnes ministr školství Mikuláš Bek (STAN) označil za nereálný. Ministerstvo školství plánuje pro univerzity v příštím roce vyčlenit asi jednu miliardu korun. Podle odborářů je to ale nedostatečné. Jsou připraveni stávkovat i v budoucnu, řekl za iniciativu Ondřej Švec.

"Je jasné, že v příštím roce čtyři miliardy nejsou realistické očekávání. Já jsem diskutoval se stávkujícími a opakoval jsem nabídku, kterou jsem už dal rektorům vysokých škol, že bychom vyčlenili dodatečnou miliardu korun v příštím roce na to, aby se veřejné vysoké školy mohly přizpůsobit nové rozpočtové metodice, která bude motivovat vysoké školy k tomu, aby snižovaly ty obrovské rozdíly v platech mezi jednotlivými fakultami," řekl dnes novinářům ministr Bek po jednání se zástupci odborářů a vysokoškolské iniciativy.

Podle odborářů a členů iniciativy Hodina pravdy ministrem přislíbená jedna miliarda korun podfinancování vysokého školství a nízké platy části akademiků nevyřeší. "Tato miliarda je málo. Neprojeví se na platech těch asistentů a asistentek, kteří v tuto chvíli berou 32.000 korun měsíčně," řekl Švec. Odbory a zástupci iniciativy podle něj budou čekat, zda navýšení rozpočtu univerzit o avizovanou miliardu korun pocítí nejchudší fakulty. Těmi jsou podle něj zvláště humanitní a sociálněvědní fakulty. Pokud se tak nestane, budou podle něj protesty pokračovat. Zvažuje se protestní akce v pátek 17. listopadu, akademici nevyloučili ani další stávky včetně zrušení výuky a nekonání státnic.

Nespokojení akademici požadují nárůst rozpočtu školství v roce 2024 a v dalších letech až na úroveň zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), růst platů akademiků a dokončení novely vysokoškolského zákona, která má zlepšit finanční situaci studentů doktorského studia. Podle dat Eurostatu odpovídají veřejné výdaje na terciární vzdělávání v Česku 0,86 procenta HDP, zatímco průměr zemí EU je 1,27 procenta HDP.

Protestu proti nedostatečnému financování vysokých škol se dnes v Praze účastnily stovky lidí. Celodenní stávka se konala na některých fakultách Univerzity Karlovy a na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Na dalších fakultách a univerzitách se konaly protesty nebo hodinová výstražná stávka. Celorepublikovou stávku od 14:00 do 15:00 vyhlásil Vysokoškolský odborový svaz.

Podle vládou schváleného návrhu rozpočtu na rok 2024 je rozpočet pro vysoké školství na příští rok stejný jako v letošním roce, kdy je na vzdělávání na veřejných VŠ určeno 30,9 miliardy Kč. Rozpočet celého školství na příští rok má činit téměř 269 miliard korun. Podle vysokoškolských reprezentací chybí v rozpočtu pro univerzity asi 11 miliard korun.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny