počkejte prosím, zpracovávám data

Na jihomoravské střední školy se většina hlásí elektronicky, evidují ředitelé

16. 2. 2024


(čtk) Ředitelé jihomoravských středních škol evidují výrazně více elektronických než papírových přihlášek uchazečů o studium. V prvních dnech po spuštění digitálního systému zaznamenali několik dotazů od rodičů, všímali si také zdvojených přihlášek, které ale Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) postupně sjednotilo. Celkově nový systém vnímají jako zjednodušení. 

Zdravotnická škola v brněnské Jaselské ulici zatím eviduje 400 elektronických přihlášek a 30 papírových. "Elektronické přihlášky jsou za nás ulehčením přijímacího řízení. Určitě je to krok správným směrem. Pro uchazeče je to, i díky jejich digitální gramotnosti, snadné," uvedla ředitelka školy Zuzana Číková. Vnímá to tak i navzdory tomu, že mají problém s přílohami, které uchazeči odevzdávají spolu s přihláškou. "Systém uchazečům nabízí formulář pro obecný lékařský posudek. Je ale nesprávný, neodpovídá posudku, který je potřeba pro obor praktická sestra," dodala a Číková. Do systému mohou ředitelé škol zatím pouze nahlížet. Uchazeče, kteří odevzdají špatný posudek, bude vedení školy po 20. únoru kontaktovat.

Zájemcům se musí ozvat také z brněnské školy v Charbulově ulici. "Evidujeme několik neúplných přihlášek, uchazeče oslovíme s výzvou k doplnění informací," řekla ředitelka Jana Marková. Také podle ní je ale podávání elektronických přihlášek pro uchazeče usnadněním. "Hlásí se ve dne v noci, dokonce i o víkendu. Elektronická forma je pro ně jednodušší i díky tomu, že nemusejí chodit k nám na školu," míní.

Bezproblémové je přihlašování i na školu André Citroëna v Boskovicích, kde je největší zájem o obor bezpečnostně právní činnost nebo automechanik. Podle ředitele Karla Ošlejška se naprostá většina hlásí elektronicky, asi sedm procent podává přihlášku papírovou. "Víme, že v systému bylo několik duplicitních přihlášek, ale už jsou sjednoceny," poznamenal ředitel.

Výrazně více elektronických přihlášek eviduje také brněnské Gymnázium Matyáše Lercha. Po spuštění systému volalo několik rodičů, kteří potřebovali s elektronickou přihláškou pomoct. "Kromě duplicitních přihlášek, se kterými nemůžeme manipulovat, jsme žádné problémy nezaznamenali," uvedl ředitel gymnázia Petr Kovač.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny