počkejte prosím, zpracovávám data

Výzkumnému centru ostravské školy pomůže k soběstačnosti bateriové úložiště

24. 8. 2022


(čtk) Výzkumné energetické centrum (VEC) při VŠB-Technické univerzitě Ostrava si za více než 11 milionů korun pořídilo bateriové úložiště, které v době energetických špiček vykryje zvýšenou spotřebu elektrické energie. Pokud by nastal výpadek, systém zajistí provoz klíčových pracovišť. Za společnost IBG Česko, která systém dodala, to sdělila Kateřina Šírová.

Během testovacího provozu univerzita spolu s dodavatelem vyzkoušela různé zátěžové situace včetně simulovaných výpadků elektřiny a přepnutí baterie do provozu bez napojení na rozvodnou síť. "Bateriové úložiště umožňuje s distribucí elektřiny efektivně pracovat v každodenním provozu univerzity i v zátěžových situacích," uvedl technický ředitel IBG Česko Jakub Čejka.

Bateriový systém od společnosti Rolls Royce disponuje výkonem 150 kilowattů a instalovanou kapacitou 534 kilowatthodin. Dokázal by například zajistit běžný provoz 77 rodinných domů.

VEC na svém webu uvedlo, že záložní zdroj přinese finanční úspory a modernizaci systému, umožní energetickou soběstačnost centra a v budoucnu i připojení na fotovoltaický systém. Během energetických špiček poslouží například k dobíjení elektromobilů.

"Taková situace se nazývá Peak Shaving a umožňuje snížit roční/měsíční rezervované kapacity u distributora elektrické energie. Abychom nemuseli zvýšený příkon čtvrthodinového maxima rezervovat u distributora, využíváme v této situaci právě záložní baterii," uvedl vedoucí projektant VEC Jakub Meca.

Při poklesu napětí nebo výpadku elektrické energie se budovy VEC automaticky odpojí od distribuční sítě. "Stává se z nás ostrov (off- grid) a jsme energeticky soběstační do vyčerpání kapacity baterie. Prakticky to znamená, že bychom měli pokrýt půl dne spotřeby v celé výši, jsme ale schopni si automaticky odpínat jednotlivé zátěže, tím snižovat spotřebu a šetřit uloženou energii," doplnil Meca.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny