počkejte prosím, zpracovávám data

O titul nejlepšího floristy Evropy bude bojovat čtyřiadvacetiletý Filip

3. 5. 2023


Čeští zahradníci a floristé patří v Evropě k těm nejlepším. O titul nejlepšího floristy Evropy bude koncem léta za Česko bojovat mistr floristiky České republiky a žák Střední odborné školy Jarov Filip Hrouda.  

Mistrovství Evropy mladých floristů do 25 let European Championship for Young Florists (Eurofleurs 2023) proběhne mezi 22. a 26. srpnem ve Slovinsku. Českou republiku pojede se svým týmem reprezentovat Filip Hrouda, který navštěvuje druhý ročník nástavbového studia zahradnického oboru Střední odborné školy Jarov v Praze 9. „Žák naší školy Filip Hrouda se v průběhu studia v naší škole zúčastnil několika floristických soutěží v České republice, kde většinou obsadil první místa. Vyvrcholením bylo jeho prvenství na českém mistrovství republiky floristů - na jubilejním 50. ročníku soutěže Děčínská kotva. Na základě těchto úspěchů nominoval Svaz květinářů a floristů České republiky Filipa na mistrovství Evropy Eurofleurs 2023,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Konkurence bude obrovská – letošního ročníku soutěže, která se koná zpravidla každé čtyři roky už od roku 1998, se zúčastní zástupci takřka všech evropských zemí. O titul zabojují celkem s pěti květinovými aranžemi. „Soutěží se v juniorské kategorii, a to v několika zadaných tématech, která mezinárodní porota hodnotí každé zvlášť a následně pak stanoví i absolutního celkového vítěze. Letos jsou vyhlášena tato soutěžní témata: Romantický piknik na rozkvetlé louce - prostorová dekorace, Legenda o bílých a rudých růžích - svatební kytice, Stromy jsou moji přátelé - prostorová dekorace, Letní snění - volně vázaná kytice, Překvapení - Duše milenců plují po jezeře, plují jako vodní lekníny,“ vyjmenoval Miloslav Janeček.

Během soutěží se na české floristy upírá pozornost – patří zpravidla mezi favority. K úspěchům jim pomáhají i zahraniční zkušenosti, které nasbírají ještě během studia. „Přínos v zahraničních stážích našich žáků vidím nejen v získání odborných zahradnických a floristických znalostí evropského standardu, ale i v posílení jazykových dovedností našich žáků. Letos vyjedou v rámci programu Erasmus+ dvě skupiny našich žáků zahradnických oborů do Holandska. V každé skupině je vždy okolo 15 žáků z maturitních i učebních zahradnických oborů. Naší partnerskou organizací je poblíž Amsterdamu světově uznávaný ateliér a floristická škola Boerma institut. V průběhu stáže žáci navštíví květinové burzy, navštěvovat budou odborné floristické kurzy, čeká je práce ve školkařských a realizačních firmách a  také v květinářských obchodech. Všichni vyjíždějící žáci obdrží po návratu Europass – Mobilita, což je doklad potvrzující účast na stáži v zemích v rámci EU,“ uzavřel Miloslav Janeček.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny