počkejte prosím, zpracovávám data

Premiér Fiala bude jednat s Pavlem o výměně ministra i o rozpočtu

2. 5. 2023


(čtk) Premiér Petr Fiala (ODS) se dnes večer sejde s prezidentem Petrem Pavlem, aby spolu jednali o obměně na místě ministra školství nebo o návrzích na konsolidaci rozpočtu. Dosavadní ministr Vladimír Balaš (STAN) předminulý týden ohlásil rezignaci ze zdravotních důvodů. Nahradit ho má dosavadní ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) a na jeho místo se přesune nynější náměstka ministra zahraničí Martin Dvořák. Bek se tak stane už třetím ministrem školství v nynější koaliční vládě. Členy vlády do funkcí jmenuje prezident. Podle dřívějších informací by mohl Beka jmenovat v tomto týdnu.

Dalším tématem dnešního setkání mají být i koaliční návrhy na konsolidaci státního rozpočtu. Konsolidační balíček chce vláda představit v nejbližších týdnech. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by balíček měl snížit strukturální deficit státního rozpočtu o jedno procento hrubého domácího produktu (HDP), tedy asi 70 miliard korun. Strukturální schodek představuje výsledek hospodaření státu po očištění o vliv hospodářského cyklu, loni podle ministerstva financí byl 2,6 procenta HDP.

Fiala ještě před několika týdny v odpovědi na písemnou interpelaci předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové uvedl, že vláda nechce zvyšovat celkové daňové zatížení občanů.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny