počkejte prosím, zpracovávám data

Na PdF UK řeší podezření na nevhodné chování učitele ke studujícím

15. 2. 2023


(čtk) Na Pedagogické fakultě (PdF) Univerzity Karlovy (UK) vzniká komise, která má doporučit další postup kvůli podezření na nevhodné chování pedagoga vůči studujícím. Řešení případu mají na starosti fakultní ombudsmanky, řekl mluvčí fakulty Tomáš Bederka. Děkan PdF UK Michal Nedělka ve svém prohlášení zdůraznil, že jakékoliv obtěžující nebo znevažující chování je na fakultě nepřijatelné.

"Momentálně mají vše v řešení fakultní ombudsmanky, které mají na tento případ rozšířenou lhůtu 60 dnů. (...) V těchto dnech sestavují širší případovou komisi a ta následně podá doporučení vedení fakulty, které pak rozhodne o dalších krocích," informoval Bederka.

To, zda a případně v jaké podobě bude fakulta o závěrech jednání informovat, zatím podle mluvčího nebylo rozhodnuto. "Co se týče zveřejňování výsledků, tak o tom se vedení bude ještě podrobně radit. Jde především o konkrétní podobu. Hlavním důvodem podrobné rozpravy je ochrana oznamovatelů i potenciálních obětí," řekl.

Děkan fakulty loni v prosinci vydal opatření proti nevhodnému chování a sexuálnímu obtěžování, podle něhož se nyní postupuje, uvedl mluvčí. V dokumentu jsou stanoveny mimo jiné automatická ochrana oběti, zachování diskrétnosti a důsledky porušování stanovených pravidel. Rovněž určuje, že na fakultě působí dva ombudsmani, kteří jsou kontaktními osobami pro oznamování případů nevhodného chování a sexuálního obtěžování. Jeden ombudsman je na dva roky jmenovaný z řad studujících a druhý ombudsman z řad akademických pracovníků je ve funkci rovněž po dva roky.

Nedělka v prohlášení avizoval, že se situací začal zabývat ihned po obdržení podnětu v prvním únorovém týdnu. „Já a vedoucí katedry českého jazyka jsme začali situaci okamžitě řešit. Doktorovi (Martinu) Janečkovi byl do prošetření celé věci zamezen kontakt se studentkami a studenty. (…) Samozřejmě platí presumpce neviny, avšak zároveň je naší povinností ochránit ty, kteří mohou být oběťmi nevhodného chování,“ uvedl.

Na nejstarší české vysoké škole (VŠ) se nyní jiná komise zabývá podezřením na obtěžování studentek Fakulty humanitních studií UK ze strany dvou vyučujících. Mluvčí UK Václav Hájek na webu uvedl, že pedagogové nyní nemohou na fakultě přednášet ani zkoušet. Podle rady Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR se jedná o ředitele ústavu Miroslava Vaňka a jeho zástupce Pavla Mückeho. Ti vinu odmítají, jak dříve sdělili ČTK. Orgány ústavu v pondělí vyzvaly Vaňka k rezignaci, Mücke podal rezignaci už dříve.

Údajným obtěžováním studentek se zabývala také PdF Masarykovy univerzity. Rektor Martin Bareš nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení předmětů.

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) sexuální obtěžování v prostředí VŠ odsoudil. O dění na některých fakultách chce se zástupci VŠ tento týden jednat. "Je velmi zneklidňující sledovat množství případů sexuálního obtěžování a dalšího nevhodného chování na VŠ, které se nyní v mediálním prostoru objevuje. Na druhou stranu vnímám výraznou změnu k lepšímu v tom, že případy jsou už komunikovány a řešeny, místo toho, aby byly odsouvány a umlčovány," uvedl.

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny